Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Oprášené legendy majú za sebou úspešný krst a môžu putovať k čitateľom

Sportnet|Publikované 14. nov 2002 o 23:00

Košice - "Ďakujeme, pán Magda. Ďakujem Eugen." Slová, ktoré hovoria za všetko. Slová, ktoré sa na slávnostnom večeri neustále opakovali, pričom nikdy

nevyzneli otrepane, povrchne, ale úprimne. Slová, ktoré najlepšie vystihujú atmosféru slávnostného krstu nevšednej knihy Oprášené legendy z dielne uznávaného slovenského novinára Eugena Magdu, stáleho spolupracovníka Korzára.

Až do dôchodkového veku si náš bývalý kolega šetril informácie a cenné podklady na vydanie svojej prvej knihy. Oprášiť 32 futbalových legiend, ktoré pochádzajú z východného Slovenska, alebo nejako s ním boli spojené počas svojej kariéry, dokumentované cennými archívnymi fotografiami a už tradične precíznou faktografiou, dalo určite zabrať. Výsledok však stojí za to a príhody, úsmevné historky, šťastné momenty kariéry, úskalia i športové tragédie sa oddá prečítať i viackrát. Zaujímalo nás, prečo akurát 32 osobností. Eugen Magda našu narážku, či to nie je náhodou podľa počtu hracích kariet, s úsmevom zamietol: "To určite nie. Sú to futbalisti s viacerými reprezentačnými štartmi, medailisti z vrcholných podnikov, alebo hráči, ktorí sa výrazne či výnimočne presadili v našom futbale. Podľa týchto kritérií mi jednoducho vyšiel tento počet." E. Magda po tejto publikácii nezaspal na vavrínoch, lebo usilovne pracuje už na ďalšej knihe, ktorá vyjde na budúci rok a bude venovaná storočnici košického futbalu!

Ako pred krstom knihy poznamenal podpredseda Slovenského futbalového zväzu a predseda Východoslovenského futbalového zväzu Bohdan Benedik, výnimočnosť tejto novučičkej publikácie spočíva predovšetkým v tom, že mapuje futbalové osudy hráčov z nášho regiónu. Na Slovensku sa totiž spomína na bývalých futbalistov Interu, Slovana, Trnavy a ešte možno Nitry, no ďalej na východ akoby hráči, ktorí šírili slávu slovenského i československého futbalu za hranicami vlasti, ani neexistovali.

Krstnými otcami boli Bohdan Benedik a jeden z "knižných mladíkov" Miloslav Danko. Keďže nedávno krstil Dušan Tittel knihu o Dušanovi Galisovi pod názvom Rebel Galis a k tomu si priniesol originálnu dolnokubínsku trávu, v kuloároch sa rozmýšľalo, čo by bolo najvhodnejšie na krst knihy Eugena Magdu. Keďže autor, rodák z Hrane v Trebišovskom okrese, je vášnivým hubárom, jednoznačne zvíťazil nápad, pokrstiť knihu dubáčikmi. Tie však neboli po ruke, takže úlohu zvládlo osvedčené šampanské.

Autor knihy mal na recepcii len jedno želanie - urobiť si spoločnú fotografiu s pánmi, ktorých nezabudnuteľne oživil pre ďalšie generácie. Neverili by ste, ako pre hráčov, ktorí sa počas svojej kariéry neraz hravo zoradili pred zápasom na spoločnú fotografiu, robil tentoraz problém zosúladiť sa. Nevedno, či im chýbal trávnik pod nohami, alebo to už dávno netrénovali, no pózovanie im nešlo zďaleka po masle. Asi to bolo aj tým, že nikomu sa dvakrát nechcelo ísť do podrepu...

A čo hovoria na publikáciu protagonisti, ktorých Eugen Magda oprášil? "Je to fantastické dielo. Som veľmi rád, že v jednej publikácii sa našlo miesto pre toľkých skvelých futbalistov z minulosti," povedal prešovský cár Ladislav Pavlovič v prestávke medzi svojimi historkami. Ján Strausz, rodák z Mukačeva, okrem iného priznal, že valčík mu ide veľmi dobre. "Táto kniha si zaslúži uznanie. Rovnako tak i autor. Myslím si, že každému z nás dobre padlo, keď sa objavil v tejto knihe," poznamenal "Johan" Strausz, ktorý práve zajtra oslávi 60. narodeniny. Azda najvýstižnejšie dokumentoval svoje pocity Alojz Martinček: "Klobúk dole, že sa niekto vôbec podujal na takéto dielo. Pánovi Magdovi patrí veľká vďaka. Nik iný by to nedokázal napísať. Myslím, si, že najbližších 50 rokov sa to nikomu ani nepodarí." Ak si naši futbalisti nevstúpia do svedomia, zrejme táto posledná veta bude naozaj platiť. Eugen Magda totiž zahrnul vyše 50-ročné obdobie od roku 1930 až do osemdesiatych rokov. Legendy sa mu oprašovali ľahko, veď v tom čase veľa hráčov z východného Slovenska reprezentovalo v národnom mužstve, s ktorým sa predstavili na MS ´62 (striebro), OH ´64 (striebro), ME ´76 (zlato), ME ´80 (bronz), OH ´80 (zlato). Nehovoriac o čs. futbalistoch roka, kráľov strelcov, či členoch Klubu ligových kanonierov, ktorí nastrieľali sto a viac gólov. Ak by sa aj niekto v budúcnosti chcel podujať na akési pokračovanie Oprášených legiend, mal by to v tomto smere veľmi ťažké, lebo legenda musí byť úspešná, a keď už nie, tak aspoň niečím výnimočná. Koľko by sa ich našlo od polovice 80-tych rokov doteraz?

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.