Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Oporám nekryjú chrbát ctižiadostivé talenty

Sportnet|18. sep 2008 o 00:00

Minulý týždeň po zavŕšení niekoľkých tréningových cyklov sa znovu vybrali slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach do cudziny. Tentoraz si to

namierili na ľadovec Dachstein na kratší pobyt. Tam sa objavia do odchodu do Škandinávie, kde už budú pilovať formu na Svetový pohár, ešte dva razy.

KOŠICE. V letných mesiacoch bolo prvoradé budovanie kondičného základu a venovanie sa objemovej príprave. V tomto období už prišla na rad "špeciálka".

Optimistické testy

Tréner Peter Bartoň si urobil obraz o fyzickom potenciáli počas testovacej batérie (robí sa na jar a v jeseni), pričom táto skúška pozostáva z výbehu na 20 minút (najlepší vytýčenú trasu do kopca zdolajú aj o niekoľko minút rýchlejšie rekord drží Bajčičák 16:08 min.) a zdolávania úseku na kolieskových lyžiach súpažne (rekord urobil v tomto roku Bátory 16:04). Testy naznačili isté zlepšenie. Beh z Gerlachova na Sliezsky dom, ktorý zase vyhral Bajčičák, bol tiež ukazovateľom pre kouča. "Okrem toho chlapci mali na programe i relaxačný pobyt pri mori. Každý ho absolvoval individuálne, teda Ivan Bátory i Michal Malák. Martin Bajčičák bol v tom čase na Dachsteine, keďže on si upravuje plán prípravy podľa zámerov slovinskej reprezentácie. Spoločne sme makali po sústredenie na Rogle, potom bol na výcvikovom tábore v Nemecku a znovu na Rogle, kým my sme uprednostnili Taliansko. Všetci budeme spolu zase až na severe Európy začiatkom novembra," poznamenal P. Bartoň.

Mladík je prísľubom

Na rozdiel od minulých rokov Slováci využijú možnosť trénovať na ľadovci až tri razy. Malo by to pomôcť cizelovať techniku a zbierať formu. Po návrate domov sa pretekári podujmú zvládnuť ešte beh na kolieskových lyžiach zo Štrby na Štrbské Pleso. Tím našich bežkárov rozšírila účasť Petra Mlynára, šikovného pretekára druhej vlny, tiež člena ŠKP Štrbské Pleso. "Do konca novembra by mal byť stále s nami." Zaradenie tohto pretekára je logickým vyústením situácie v mužskom bežeckom lyžovaní u nás. Dlhoročné opory nemajú stále za chrbtom výrazné ctižiadostivé talenty, ktoré by sa pokúšali šliapať lídrom na päty. "Jeho priebežné výsledky aj funkčné ukazovatele naznačujú, že by mohol preklenúť obrovskú dieru. Je to ale otázka dlhodobejšieho sledovania a formovania výkonnosti. Prvoradé bude, aby vydržal v tempe a nezranil sa, neochorel a zvládol nároky," zamyslel sa štátny lodivod. Dodal, že Mlynár je vhodným somatotypom, má parametre a solídny potenciál. Tento 21-ročný bežkár je vyrovnaný v klasike i korčuľovaní na tratiach od 15 do 30 kilometrov. Na margo zázemia a možností P. Bartoň riekol, že "bojujeme s nedostatkom financií a zúročiť by sa dalo i viac prostriedkov." Keby boli peniaze, mohli by sa obsadiť aj žiadúce posty odborníkmi (fyzioterapeut, masér, servisman). "Takže sa spoliehame hlavne na športový fanatizmus, nadšenie, ale nie vždy to stačí."

ŠTEFAN KÚŠIK

stefan.kusikkorzar.sk

Súvisiace články