Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Opäť hrozí porušenie posvätného olympijského mieru

Peter Fukatsch|6. máj 2004 o 00:00

Novoveká olympiáda sa v lete vráti do krajiny zrodu, do Atén. Včera do jej otvorenia chýbalo presne sto dní. Odpočítavanie sa začalo tromi výbuchmi.

Starí Gréci uctievajúci svoju rozvetvenú božskú rodinu sídliacu na hore Olymp oslovili svet okrem mnohých iných skvelých vecí skvostnou ideou ekecheirie - posvätného mieru počas hier v antickej Olympii. Tie mali za 1170 rokov 293 pokračovaní (zakázal ich rímsky cisár Teodózius I. v roku 394 nášho letopočtu ako pohanský sviatok). Vyšší princíp pokoja zbraniam porušila iba raz Sparta (prechodom ozbrojencov Olympiou), za čo ju na istý čas vylúčili z najväčšieho športového a kultúrneho sviatku antiky.

Mníchov

Súčasníci na vzácny odkaz ekecheirie šliapu jedna (ne)radosť. Hry sa trikrát neuskutočnili pre dve svetové vojny (1916, 1940, 1944).

Teroristi si na svoju prvú veľkú "prezentáciu" tiež vybrali olympijskú pôdu - Hry XX. olympiády v Mníchove. Dovtedy nepoznaný teroristický útok na izraelských športovcov priamo v olympijskej dedine takmer pochoval samotnú myšlienku olympizmu.

Športovcov zajalo v skoré ráno 5. septembra 1972 komando z palestínskej organizácie Čierny september. Pri oslobodzovaní rukojemníkov zavraždili útočníci jedenásť izraelských športovcov, pri zatýkaní a pokusoch o útek prišli o život piati teroristi a jeden policajt.

V Atlante 1996 vybuchla nastražená bomba priamo v olympijskom parku. Zahynuli dvaja ľudia a boli stovky zranených. V tomto prípade išlo o dielo šialenca.

Manévre

Zaručenie bezpečnosti nadchádzajúcich olympijských hier aj s prítomnosťou vojakov NATO si vyžiadalo náklady miliardy dolárov. Najväčšia športová udalosť sveta bude, žiaľ, pripomínať manévre.

Teroristickým akciám má zabrániť 50-tisíc uniformovaných Grékov, špeciálna jednotka NATO na ochranu pred zbraňami hromadného ničenia, 15 lodí aliancie utvorí v Iónskom mori monitorovacie stredisko. Ozbrojení strážcovia budú v každom autobuse. Športovci USA, Veľkej Británie, Izraela (možno i ďalších krajín) budú mať zvláštnu ochranu.

Niektorí športovci sa chcú chrániť sami. Americké basketbalové hviezdy si zabezpečili ubytovanie na luxusnej lodi Queen Mary II , ktorá bude kotviť v Pireu. Iní americkí športovci, napríklad tenistka Serena Williamsová, nevylučujú, že na olympiádu z obáv pred útokmi nepôjdu. Generálny sekretár britského olympijského výboru Simon Clegg pripustil pre agentúru Reuters dokonca (ak si bezpečnostná situácia vyžiada zmenu postoja) nevyslanie celej výpravy. Obavy už dávnejšie vyjadrili Austrálčania.

Súvisiace články