Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Omladená Stará Ľubovňa fanúšikov potešila

Sportnet|Publikované 2. dec 2008 o 23:00

Vlaňajší prvoligista MFK Goral Stará Ľubovňa po vypadnutí z tejto preňho atraktívnej a pre mesto historickej súťaže, prešiel v letnej prestávke po

odstúpení prezidenta klubu Jána Šulíka a člena výkonného výboru Jána Vislockého obnovou. Po zlúčení MFK Goral a Junošportu Stará Ľubovňa sa novovzniknutý klub vydal cestou ďalšieho napredovania futbalu v tomto meste.

STARÁ ĽUBOVŇA. Po odchode vekovo starších a veľmi skúsených hráčov niekoľkoročného skvelo zohratého tímu, ktorý potiahol MFK až do I. ligy, široká futbalová verejnosť sa obávala prípadnej stagnácie futbalu, ku ktorej vďaka zanietenej práci novovytvoreného VV, mesta a samotného vekovo mladého kádra, našťastie, vôbec nedošlo. Po nedávnom ukončení jesennej časti sme preto v našom nasledujúcom rozhovore oslovili jedného z členov správnej rady MFK Goral Milana Knapíka, ktorý nám priblížil terajšiu činnosť tohto klubu.

Váš klub má za sebou prvú polovicu účinkovania v II. lige, do ktorej sa po roku opäť vrátil. Považujete momentálne umiestnenie v strede tabuľky za uspokojivé?

"Myslím si, že futbalový výbor a všetci priaznivci, ktorí rozumejú futbalu v Starej Ľubovni, sú s umiestnením mužstva po jeseni, samozrejme, spokojní. Vzhľadom na to, že až na poslednú chvíľu opustilo mužstvo niekoľko stabilných hráčov predošlého kádra, vstup do nového súťažného ročníka bol pre nás z časti dramatický. Nový tím, ktorý odštartoval tento súťažný ročník, sa tým pádom musel doplniť o nových talentovaných hráčov z Junošportu, ktorí ešte nemali väčšie skúsenosti s vyššou súťažou. Znamená to, že s veľkými očami sme do nej vôbec nešli a naším prvoradým cieľom bola záchrana v II. lige."

Fúziou dvoch klubov sa naskytla nová možnosť k zvýšeniu výchovy mladých talentov a istoty ich prechodu do seniorského mužstva. Súhlasíte s týmto názorom?

"V podstate už niekoľko rokov dozadu vo VV neexistovali jednotné názory. Bolo preto otázne, aká filozofia bude pre futbal v Starej Ľubovni zvolená. Jedna strana si kládla vysoké ambície hrať najvyššiu súťaž aj za cenu toho, že mužstvo budú tvoriť už hotoví hráči z iných klubov. Druhá skupina zainteresovaných bola, naopak, za to, aby sa futbal v klube budoval na prepojení jednotlivých vekových kategórií v klube a vlastných odchovancov aj za cenu toho, že by sa I. liga v meste nehrala. Keďže MFK Goral vypadol práve z tejto súťaže, došlo následne k určitým zmenám vo výbore a tie nás do istej miery donútili k tomu, aby sme sa zamerali na systém postupného prechodu jednotlivých hráčov až do seniorského mužstva. Osobne to považujem za správne rozhodnutie, pretože tým sa pre nás vytvára prirodzená symbióza medzi mládežníkmi a seniormi. Fúziou dvoch klubov MFK a Junošport máme preto všetky predpoklady na to, aby naše najlepšie talenty mohli v budúcnosti ostať v materskom klube."

Po vypadnutí mužstva z I. ligy a odstúpení vtedajšieho prezidenta MFK Goral Jána Šulíka sa veľmi diskutovalo o stagnácii futbalu vo vašom meste. Boli ste pred začiatkom súťaže dostatočne pripravený na to, aby k tomu nedošlo?

"Po vzdaní sa funkcie prezidenta MFK Jána Šulíka, ktorý v klube niekoľko rokov pôsobil a ako zanietený a nezištný funkcionár riadil tento šport nielen v našom okrese, následne odstúpil z VV aj ďalší člen, pán Vislocký. Keďže k ostatným zmenám vo VV už nedošlo, funkcionárske zázemie ostalo pevné. Treba však poznamenať, že práve Ján Šulík a jeho firma bola jedným z rozhodujúcich sponzorov, vďaka ktorej nastala vo futbale v tomto meste a klube premena, čo sa týka finančného zabezpečenia mužstva seniorov a samotného klubu. V terajšom období však podalo pomocnú ruku hlavne mesto na čele s primátorom Valentom Jaržembovským, ktoré výrazne pomohlo klubu, či už po materiálnej, ale aj finančnej stránke, aby sa vytvorili adekvátne technické podmienky na dôstojnú úlohu účinkovania MFK Goral v II. lige. Podotýkam preto, že nebyť eminentného záujmu o tento šport v súčasnom období zo strany mesta, ktoré je hlavným mecenášom seniorského tímu, futbal v Starej Ľubovni by určite stagnoval."

Alfou a omegou vo futbale vo vašom okrese je veľmi nízka spolupráca MFK s OFZ, ktorý riadi okresnú súťaž, kde vyrastajú taktiež nádejní hráči. Nastal určitý pokrok v zlepšení týchto vzťahov?

"Už samotnou fúziou nastalo personálne prepojenie medzi týmito zložkami, keďže jedným z členov nášho výboru je pán Kačmarčík, ktorý zastáva v OFZ výkonnú funkciu. Tým sa nám vytvárajú predpoklady na to, aby sme do mužskej kategórie zapracovali nielen vlastných odchovancov, ale aj hráčov z okolitých dedín. Dozaista aj na nich vyrastajú nádejní futbalisti, ktorí by nášmu klubu mohli byť v nastávajúcom období veľmi nápomocní. Ak sa nám bude dariť rozvíjať spoluprácu nielen medzi OFZ, ale aj obecnými klubmi, futbal v našom meste bude atraktívnejší. Dnes nie je nezvyčajné, že na majstrovské zápasy príde aj 30 percent divákov z okolia nášho okresu, čo znamená, že v blízkej budúcnosti budú na stretnutia prichádzať vo väčšom počte, ako to bolo dosiaľ."

Účinkovanie v II. ligovej súťaži, ktorá si kladie vysoké nároky, nie je pre váš klub určite jednoduchá záležitosť. Ste okrem spolupráce mesta maximálne spokojní aj s pomocou ďalších sponzorov?

"V tejto oblasti máme jednoznačne ešte veľké rezervy. Treba si totiž uvedomiť, že samotné mesto, ako aj celý náš región nepatrí medzi ekonomicky príliš prosperujúce v rámci celého Slovenska. To sa potom odráža aj na celkovej sile sponzorov, ktorí, aj keď sa veľkou mierou snažia nám napomôcť, nemajú nami požadované finančné prostriedky. Robíme všetko preto, aby sa ich okruh čo najviac rozšíril a oslovujeme aj ostatné podnikateľské subjekty. Tie nám prispievajú niekedy aj menšími dotáciami a s ich spoluprácou môžeme byť spokojní. Pevne verím, že sa nám čo najskôr podarí čo najlepšie stabilizovať finančnú situáciu, aby sme v odvetnej časti súťaže mohli hrať o vyššie priečky v tabuľke."

Po odchode takmer celého mužstva, ktoré pôsobilo v I. lige, ste boli podľa širokej verejnosti v tejto sezóne vážnym kandidátom na vypadnutie. Čomu pripisujete skutočnosť, že vaše mužstvo sa až dve tretiny jesennej časti pohybovalo na horných priečkach tabuľky?

"Aj keď mladému tímu chýbali potrebné hráčske skúsenosti, v majstrovských dueloch ich nedostatok výborne nahradili obrovskou bojovnosťou, zanietením a patriotizmom hrať za mesto a klub Starej Ľubovne. Ak sa pozrieme na výsledky na domácej pôde a na súperových ihriskách, dôjdeme k záveru, že mladí chlapci ich mali lepšie práve vonku. Je to dôsledok toho, že pred vlastným publikom boli príliš zviazaní zodpovednosťou a výraznou túžbou po víťazstve. Pre niektorých hráčov bola bohatá a ako je známe aj náročná divácka kulisa niečím výnimočným a v nejednom prípade sa s ňou nedokázali vysporiadať."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.