Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Olympijský výbor USA odmieta bojkot ZOH v Soči

Lindsey Graham. (Autor: SITA/AP)
SITA|18. júl 2013 o 13:15

Senátor Lindsey Graham vyhlásil, že Spojené štáty by mali zvážiť možnosť bojkotu ZOH 2014 pre Snowdena.

WASHINGTON. Olympijský výbor USA odmieta výzvy politikov na bojkotovanie budúcoročných zimných olympijských hier v Soči v prípade, že Rusko poskytne azyl bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi.

Vyhlásenie senátora Lindseyho Grahama pre NBC oživilo ducha studenej vojny, keď Američania bojkotovali olympijské hry 1980 v Moskve a Sovietsky zväz so spojencami opätovali tento krok neúčasťou svojich športovcov na OH 1984 v Los Angeles.

"Ak by sme sa mali z niečoho poučiť, potom je to americký bojkot z roku 1980. Politický tlak cez olympijské hry jednoducho nefunguje. Neúčasť na olympijských hrách v Moskve neviedla k riešeniu konfliktu. Iba pripravila stovky amerických športovcov o životnú šancu a milióny divákov v USA o pocit hrdosti z ich výkonov v čase, keď sme to najviac potrebovali," povedal hovorca výboru Patrick Sandusky.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb.

Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti. Snowden priletel do Moskvy 23. júna, minulý týždeň povedal, že požiada v Rusku o azyl.

Senátor Graham v rozhovore pre televíziu NBC, ktorá vlastní práva na vysielanie olympijských hier v USA, vyhlásil, že Spojené štáty by mali zvážiť možnosť bojkotu ZOH 2014. "Milujem olympijské hry, ale neznášam všetko, čo ruská vláda robí vo svete. Ak poskytnú azyl osobe, ktoré sa podľa mňa dopustila vlastizrady voči USA, prekročia ďalšiu hranicu," povedal Graham.

ZOH v Soči prirovnal k OH 1936, ktoré v Mníchove usporiadalo hitlerovské Nemecko. "Nevravím, že Rusi sú nacisti, ale ich vláda chráni zlo a ľudí, ktorých nenávidí celý svet," povedal republikán Graham.

Súvisiace články