Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Olympijský štadión v Londýne pripadne West Hamu, zostane aj ovál

TASR|11. feb 2011 o 17:10

Olympijský štadión v Londýne po olympijských hrách v roku 2012 pripadne futbalistom West Hamu United. Spoločnosť Olympic Park Legacy rozhodla o pridelení štadióna na úkor ďalšieho klubu z anglickej Premiership - Tottenhamu Hotspur.

LONDÝN.

Jednomyseľný verdikt v hlasovaní 14 členov komisie zároveň znamená, že na štadióne, ktorý bude o rok hostiť otvárací a záverečný ceremoniál a atletické súťaže, by mal zostať aj atletický ovál.

Rozhodnutiu predchádzala búrlivá debata a odovzdaniu športového stánku za 537 miliónov libier ešte musí predchádzať schválenie vládou i londýnskou radnicou.

"Sme presvedčení, že tento krok najlepšie vystihuje posolstvo tohto štadióna," vyhlásila šéfka správcovskej spoločnosti barónka Margaret Fordová a dodala: "Bude to dobré pre komunitu vo východnom Londýne, skvelé pre Londýnčanov a je to výborná správa pre britských daňových poplatníkov a dobrý výsledok pre šport."

Nový prevádzkovateľ West Ham plánuje kapacitu štadiónu znížiť z 80.000 na 60.000 miest a zachovať viacúčelový charakter športoviska a aj s olympijskou atletickou dráhou. Hammers dúfajú, že sa do nového domova presťahujú z Upton Parku v auguste 2014.

"Dnešný deň sa stane pamätným," tvrdila zástupkyňa šéfa klubu Karren Bradyová a dodala: "Sme hrdí, že sme dostali možnosť prevziať olympijskú pochodeň a plne prijímame zodpovednosť, aby oheň naďalej horel."

Konkurenčný uchádzač z Tottenhamu, ktorý o Olympijský štadión bojoval spoločne s americkým gigantom AEG navrhoval demontovať väčšinu zo štadióna a vytvoriť výhradne futbalový stánok s kapacitou 60.000 sedadiel. Tieto plány narazili na ostrý odpor olympijskej asociácie i atletického zväzu.

Informovala agentúra Reuters.

Súvisiace články