Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Olympijskú víťazku dal manžel zatknúť

Rastislav Hríbik|Publikované 2. jan 2007 o 00:00

Z olympijského piedestálu do amerického väzenia - takú cestu má za sebou kanadská biatlonistka Myriam Bédardová (na archívnej snímke). Polícia v štáte Maryland zatkla dvojnásobnú olympijskú víťazku z Lillehammeru 1994 za únos vlastnej dcéry Maud. Tak ...

Z olympijského piedestálu do amerického väzenia - takú cestu má za sebou kanadská biatlonistka Myriam Bédardová (na archívnej snímke). Polícia v štáte Maryland zatkla dvojnásobnú olympijskú víťazku z Lillehammeru 1994 za únos vlastnej dcéry Maud. Tak vyvrcholil jej neľútostný boj s bývalým manželom Jeanom Paquetom, rovnako bývalým kanadským biatlonistom.

Namiesto školy hodiny klavíra

Maud síce chodila v Quebecu do školy, no Bédardová ju v októbri 2006 v deň jej dvanástich narodenín odviedla z domu "na výlet" do Ameriky. Spolu s Myriaminým novým životným partnerom, iránskym utečencom Ninom Mažarim, žili v jednom z marylandských luxusných hotelov. Dcéra do školy nechodila. Navštevovala len hodiny klavíra na miestnej univerzite. Školu jej suplovali knihy, ktoré jej Myriam kupovala vo veľkom.

Paquet po dcérinom zmiznutí chvíľu vyčkával, no potom kontaktoval Interpol a ten 8. decembra vyhlásil pátranie. Po dvoch týždňoch dcéru objavili. Kým dcéra stihla u otca v Quebecu Štedrý večer, najlepšia športovkyňa Kanady v roku 1994 putovala za mreže. Presne v deň 37. narodenín.

"Aký únos? Nikde som sa neschovávala, som slobodný človek a Jean ma v prípade potreby mohol kedykoľvek kontaktovať. Mal moje číslo na mobil," bránila sa po zatknutí quebecká rodáčka Bédardová. Márne.

Právnici: Ide o politický proces

Okamžite za ňu začali bojovať i jej právnici, ktorí sa snažili dosiahnuť jej premiestnenie do Kanady. Bédardovú na stránkach Canadian Press označili za "obeť vtiahnutú do politického škandálu". Práve slová kanadskej biatlonistky totiž v roku 2004 spustili lavínu, pri ktorej vyšiel najavo nezákonný sponzoring firiem v rámci vládneho programu. Mnohým jej konanie zmarilo tučné zisky. "Poštvala som si doma v Kanade celú vládnu mašinériu. Za to, že som si otvorila ústa," tvrdí bývalá kanadská hrdinka.

Bédardová vtedy pracovala ako marketingová poradkyňa železničnej spoločnosti Via Rail. "Donútili ma odísť, lebo som sa na tom nechcela podieľať," verejne vtedy vyhlásila.

"Je to len úbohá matka, ktorá chce za každú cenu pritiahnuť pozornosť," reagoval na jej tvrdenie šéf firmy Jean Pelletier. A hoci sa neskôr pod tlakom verejnosti ospravedlnil, miesto vo firme si neudržal. Premiér Paul Martin ho okamžite odvolal. "Niečo také nebudem tolerovať," vysvetľoval vtedy krok vlády minister dopravy Tony Valeri.

Rodina: Na vine je Iránec

Zo súčasného života medailistky z dvoch olympiád (Bédardová získala bronz už pri premiére ženského biatlonu na ZOH v Albertville 1992) je sklamaná i jej rodina. "Odkedy žije s tým Iráncom, všetko sa zmenilo. Má ju plne pod kontrolou," tvrdí na stránkach cp.org Bédardovej matka, ktorá sa s dcérou v posledných mesiacoch už takmer nestretáva.

Mažari, ktorý z Iránu ušiel v roku 1985, už pred súdom stál. Odsúdili ho za krádež obrazov v hodnote 100-tisíc kanadských dolárov. "Tvrdenie, že Myriam vymývam mozog, je absolútna hlúposť. Ani by som na to nemal čas. Jej rodina ma nikdy nemala rada. Za tie tri roky, čo sa poznáme, si to myslím stále," bránil sa v interview pre Montreal La Presse Mažari, ktorému americký súd umožnil návštevu Bédardovej vo väzení.

Vizitka Myriam Bédardovej

Narodená: 22. decembra 1969 v Quebecu

Úspechy: zlatá zo ZOH 1994 v šprinte na 7,5 km i vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, bronzová zo ZOH 1992 v Albertville na 15 km, najlepšia kanadská športovkyňa roku 1994

Koniec kariéry: po ZOH 1998 v Nagane, kde sa jej nedarilo a prenasledovali ju zranenia. Skúšala to chvíľu s rýchlokorčuľovaním, ale neúspešne.

Súvisiace články