Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Olympijské zápolenia zatiaľ zahraničných turistov nelákajú

TASR|17. júl 2004 o 19:15

Atény 17. júla (TASR) - Menej ako mesiac pred otvorením olympijských hier v Aténach (13.-29. augusta) predali organizátori len niečo vyše polovicu vstupeniek ...

Atény 17. júla (TASR) - Menej ako mesiac pred otvorením olympijských hier v Aténach (13.-29. augusta) predali organizátori len niečo vyše polovicu vstupeniek na športové podujatia. Podľa gréckych usporiadateľov nezáujem zahraničných turistov podporila najmä hrozba možných teroristických útokov, oneskorené práce na olympijských projektoch a silné euro.

Rozhodujúcim faktorom by teda mohli byť práve obavy z bezpečnosti, napriek tomu že grécka vláda vyčlenila na bezpečnostné opatrenia sumu 1 miliardu eur. "Atény už nemôžu byť bezpečnejšie miesto, než sú teraz," vyhlásil Harry Coccossis, hlava národnej organizácie cestovného ruchu. Turizmus je pritom v stredomorskej krajine kľúčovým odvetvím, ktoré sa podieľa na tvorbe hrubého domáceho produktu 18 percentami. Ročne prilákajú pôvabné pláže a monumenty dávnej antickej civilizácie milióny zahraničných návštevníkov. Len vlani dovolenkovalo v krajine 12 miliónov cudzincov, z toho asi 85 percent pochádzalo z Veľkej Británie.

"Áno, bojujeme s úbytkom návštevníkom, to je pravda. Všeobecne sa dá povedať, že tento rok navštívi Grécko paradoxne menej turistov ako tomu bolo vlani. Najmä jún a júl budú chudobnejšie v porovnaní s minuloročnou návštevnosťou, aténska olympiáda však určite zaznamená v auguste príval," vyjadril sa generálny riaditeľ Asociácie cestovných kancelárií v Grécku George Drakopoulos.

Napriek týmto prognózam majú majitelia hotelov oproti predošlým rokom predsa len jednu výhodu. Môžu totiž okrem športovcov a sprievodných výprav počítať aj s účasťou početnej olympijskej "rodiny", ktorú tvoria olympijskí funkcionári, členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a sponzori. "Tí nie sú tradičnými, pravidelnými turistami a vieme, že v budúcnosti tu nebudú. Dúfame, že aspoň táto skupina návštevníkov nám napraví dosiaľ negatívnu štatistiku," dodal Drakopoulos.

Súvisiace články