Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Olympijské: Vo Viedni a Bratislave sa rodí projekt spoločnej kandidatúry OH

TASR|8. feb 2001 o 18:15

Bratislava 8. februára (TASR) - Viceprimátor Viedne Bernhard Görg oficiálne prezentoval návrh na spoločnú kandidatúru hlavného mesta Rakúska so slovenskou metropolou Bratislava na usporiadanie olympijských hier v roku 2012. Jeho návrh už podporili najvyšš

í predstavitelia viedenskej samosprávy i Rakúsky olympijský výbor. Nápad spoločnej kandidatúry má dobré zázemie aj na bratislavskom magistráte i na Slovenskom olympijskom výbore.

Bratislavský primátor Jozef Moravčík potvrdil, že počas najbližšieho rokovania s jeho viedenským partnerom bude hovoriť aj o tejto téme. Predseda SOV František Chmelár má iba kusé informácie, v zásade však túto myšlienku podporuje. V tejto súvislosti je zaujímavé, že SOV zvažuje aj spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie ZOH asi v roku 2014, o ktorej vo štvrtok F. Chmelár rokoval v Zakopanom.

"Priznám sa, že informácia z rakúskej strany ma prekvapila. Myšlienka spoločnej viedensko-bratislavskej kandidatúry sa pravdepodobne zrodila súčasne v Rakúsku i u nás," konštatoval primátor Moravčík a pokračoval: "Už dávnejšie sme o tomto návrhu hovorili aj s ministrom školstva Milanom Ftáčnikom, ktorý to ocenil. S viedenským partnerom sme sa k diskusii ešte nedostali. V každom prípade si myslím, že spoločné úsilie by mohlo priniesť pozitívne účinky, aj keď možno nie pre rok 2012."

Predseda SOV, ktorý o iniciatíve Viedne vie iba sprostredkovane od bratislavského primátora sa na túto tému vyjadril: "Zatiaľ žiadne oficiálne rokovania medzi nami a rakúskou stranou neprebehli. Vraj sa v tomto smere pred časom spomínal aj maďarský Györ, neviem prečo je to už iba Bratislava. Zatiaľ k tomu viac povedať neviem. Osobne si myslím, že by takáto kombinácia za určitých okolností mohla byť úspešná. Až ku kandidatúre je to však ešte veľmi dlhá cesta."

Prvý muž SOV rokoval v poľskom Zakopanom počas Svetovej zimnej univerziády so zástupcami Poľského olympijského výboru o možnej spoločnej kandidatúre na usporiadanie zimných olympijských hier: "Je to tak. Aj v tomto prípade však o tom iba začíname hovoriť. Do úvahy by pripadal rok 2014. Čaká nás dlhá diskusia, ktorá sa dnes iba začala."

Rakúske denníky vo svojich stredajších vydaniach rozoberali obsiahlymi článkami návrh viedenského viceprimátora Görga. Podľa jeho vyjadrení už našiel podporu aj v osobách primátora Viedne Michaela Häupla, viceprimátorky Grete Laskovej i šéfa Rakúskeho olympijského výboru Lea Wallnera. V najbližšom čase sa má dostať návrh dokonca až na spolkovú vládu. Ešte predtým ho však bude musieť na marcovom rokovaní schváliť mestská rada.

Hendikep prípadnej spoločnej rakúsko-slovenskej snahy môže byť fakt, že Medzinárodný olympijský výbor nepreferuje spoločné kandidatúry. Preto ak by mala byť úspešná, všetku zodpovednosť by na seba musela zobrať Viedeň a uchádzať sa o OH iba pod svojím menom. Súčasťou "smelého" nápadu viceprimátora Görga je aj výstavba novej infraštruktúry medzi oboma hlavnými mestami, ktorá by ich podľa jeho vyjadrenia "ešte viac zblížila".