Traja ruskí olympijskí víťazi súťažia na MS, aj keď boli na provojenskej akcii

Zaurbek Sidakov (vľavo).
Zaurbek Sidakov (vľavo). (Autor: TASR/AP)
SITA|20. sep 2023 o 13:46

Zaurbek Sidakov, Zaur Ugujev a Abdulrašid Sadulajev dostali povolenie bojovať o účasť na OH 2024.

ŽENEVA. Medzinárodná zápasnícka federácia (UWW) povolila trom ruským olympijským víťazom súťažiť na prebiehajúcich majstrovstvách sveta v srbskom Belehrade napriek tomu, že sa vlani v marci zúčastnili na akcii podporujúcej vojenskú inváziu na Ukrajine.

Zaurbek Sidakov, Zaur Ugujev aj Abdulrašid Sadulajev tak môžu na šampionáte bojovať o miestenky na OH 2024 v Paríži, na ktorých by mohli obhajovať zlaté medaily z Tokia 2021.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odporučil športovým zväzom, aby povolili Rusom a Bielorusom štart na ich súťažiach v prípade, že od začiatku konfliktu na Ukrajine ani raz verejne nepodporili vojnu a nie sú súčasťou armádnych klubov.

Týka sa to aj účasti na provojenských akciách podobných tej v marci 2022 v Moskve.

Všetci traja spomenutí zápasníci stáli na pódiu vedľa predstaviteľov armády a ďalších športovcov.

UWW nepovolila účasť na MS v Belehrade dokopy tridsiatim zápasníkom a trénerom z Ruska a Bieloruska, ktorým "dokázala aktívnu verejnú podporu vojny na základe verejne dostupných informácií alebo potvrdenej vojenskej činnosti".

Pri trojici Sidakov, Ugujev, Sadulajev však federácia dospela k záveru, že "boli pod nátlakom a ich účasť na niektorých podujatiach nebola dobrovoľná".

Zaurbek Sidakov, Zaur Ugujev aj Abdulrašid Sadulajev súťažia v Belehrade s neutrálnym štatútom.

Sidakov už na aktuálnom šampionáte získal celkovo tretí titul majstra sveta kategórii do 74 kg.

Uguev sa kvalifikoval do Paríža v kategórii do 57 kg, aj keď nezískal medailu. Sadulaev sa v rovnakej súťaži zranil v semifinále a nebojoval o účasť na budúcoročné olympijské hry.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Traja ruskí olympijskí víťazi súťažia na MS, aj keď boli na provojenskej akcii