Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Olympijské: Rogge vyzval grécku vládu k urýchleniu príprav OH 2004

TASR|16. feb 2001 o 03:28

Atény 15. februára (TASR) - Šéf komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorá v gréckych Aténech posudzuje prípravy na OH 2004, Belgičan Jacques Rogge vo štvrtok vyzval grécku vládu a Organizačný výbor (ATHOC) k urýchleniu príprav hier.Rogge, ktorý je horúcim favoritom na získanie postu prezidenta MOV v júlových voľbách v Moskve, začal dvojdňovú návštevu Atén monitorovaním priebehu príprav a už na prvom stretnutí s gréckymi predstaviteľmi oznámil svoj plán vyvinúť na predsedu vlády tlak.

Premiér Simitis prebral zodpovednosť za prípravy OH 2004 po tom, čo MOV v apríli minulého roku varovala Grécko, že v prípade neurýchlenia príprav mu odoberie právo na usporiadanie hier. Zatiaľ najvýznamnejší krok spravil Simitis koncom minulého roku, keď vymenoval novú šéfku ATHOC Giannu Angelopoulosovú, ktorá v stredu rokovala s predstaviteľmi vlády. "Čas je naším nepriateľom," povedala Angelopulosová po stretnutí.

Grécka vláda prisľúbila MOV skoré určenie termínu dokončenia výstavby hlavných areálov, vrátane mediálneho centra.

Rogge vyzval ATHOC aj na zvýšenie bezpečnosti, najmä keď reálnu hrozbu predstavuje ľavicová teroristická frakcia 17. November, ktorá minulý mesiac spáchala atentát na greckého politika, pri ktorom ho zranila. ATHOC prisľúbil vytvorenie špeciálnej jednotky, ktorá bude hlavnou bezpečnostnou zložkou počas prípravy a priebehu hier.