Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Olympijské problémy

Sportnet|19. máj 2004 o 00:00

Futbalu hrozí vyradenie z programu

Šéf Svetovej antidopingovej organizácie (WADA) Dick Pound sa chce čo najskôr stretnúť s prezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Seppom Blatterom. FIFA spolu s Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) ako jediná z 28 olympijských športových odvetví odmietla podpísať nový kódex WADA.

FIFA tak riskuje, že najpopulárnejší svetový šport vypadne z olympijského programu. MOV totiž varovalo federácie, ktoré sa nepripoja ku kódexu, že im znemožní štartovať na OH v Aténach.

Blatter má výhrady najmä k okamžitému dvojročnému trestu za užitie nedovolených podporných prostriedkov a výsadnému právu antidopingovej agentúry odvolať sa proti výške trestu.

"Ak sa nedohodneme s WADA, budeme proti dopingu bojovať samostatne. Neviem si predstaviť, že by v Aténach chýbal futbal," uviedol Blatter v Paríži, kde by mal v piatok rokovať s Dickom Poundom a prezidentom MOV Jacquesom Roggem. (tasr)

MOV urobil čiaru za minulosťou

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uzavrel prípad 24 atlétov USA, ktorí údajne v 80. a 90. rokoch minulého storočia neprešli dopingovými kontrolami.

"Lekárska komisia MOV dospela k názoru, že väčšina tých prípadov bola v súlade s pravidlami platnými v tom čase," uviedla hovorkyňa MOV Giselle Daviesová, podľa ktorej sa treba pozerať do budúcnosti: "Niektoré prípady sú poznačené neistotou a podpísala sa pod ne nedbalosť. Za minulosťou však treba urobiť čiaru." (tasr)

Súvisiace články