Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Olympijské: Príčinou neúspechu švédskych kandidatúr na OH je vraj Hitler

TASR|25. jan 2001 o 22:49

Štokholm 25. januára (TASR) - Švédsko, ktoré od roku 1984 až sedemkrát neuspelo vo svojich kandidatúrach na usporiadanie olympijských hier, pravdepodobne pyká za neutrálne postavenie svojej krajiny počas 2. svetovej vojny.

Podľa švédskych bulvárnych novín Aftonbladet, ktoré citovali niektorých členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), pravdepodobná spolupráca tohto severského štátu s Hitlerom mohla znemožniť jej nádeje stať sa po roku 1945 hostiteľskou krajinou OH.

Noviny Aftonbladet uverejnili výzvu starostu švédskeho mesta Östersund, ktorého kandidatúra na zimnú olympiádu v roku 2002 neuspela. Výzva Christera Perssona obsahuje názory členov MOV, v ktorých píšu svoje pohľady na Švédsko a dokazujú, že 2. svetová vojna ešte stále neupadla do zabudnutia.

"Čo môže hovoriť v neprospech usporiadania olympijských hier vo Švédsku je fakt, že Švédsko nevstúpilo do protihitlerovskej aliancie," píšu Aftonbladet, ktoré citujú odpovede niektorých členov MOV.

"Keď som dostal odpovede členov MOV, cítil som sa otrasne. Boli sme naivní, keď sme si mysleli, že sa na 2. svetovú vojnu zabudlo," povedal Persson.