Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Olympijské: DeFranztová zrejme kandidátkou na prezidentský post MOV

TASR|3. feb 2001 o 11:12

Londýn 3. februára (TASR) - Súčasná viceprezidentka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Američanka Anita DeFrantzová bude s najväčšou pravdepodobnosťou kandidovať na post prezidentky tejto najvplyvnejšej svetovej športovej organizácie, pričom svoje d

efinitívne rozhodnutie by mala oznámiť v najbližších dňoch. 48-ročná DeFrantzová, bronzová medailistka vo veslovaní z OH 1976 v Montreale, by sa tak stala prvou ženou a zároveň príslušníkom čiernej pleti kandidujúcou na tento post v histórii.

Konečné rozhodnutie sa očakáva v nedeľu v senegalskom Dakare, kde sa chystá zjazd MOV. "Čas môjho rozhodnutia sa nezadržateľne blíži," povedala DeFrantzová pre americkú agentúru AP v Portugalsku, kde sa zúčastňuje na stretnutí Medzinárodnej vesliarskej federácie. "Som veľmi poctená podporou toľkých ľudí a čas môjho vyhlásenia je veľmi veľmi blízko. Budem sa ešte musieť porozprávať sama so sebou," povedala ďalej.

Defrantzovú podporuje aj súčasný prezident MOV Juan Antonio Samaranch, ktorý svoj post opúšťa v júli. "Je viceprezidentkou, inteligentnou ženou a olympijskou medailistkou," zdôvodnil Samaranch pre AP svoju podporu. "Bojovala proti bojkotu olympidády Spojenými štátmi. Môže byť dobrou kandidátkou," dodal Španiel, ktorý stojí na čele MOV už 21 rokov.

DeFrantzová viedla protest proti bojkotu OH 1980 v Moskve, na ktorých sa USA a ostaná západné krajny odmietli zúčastniť z ideologockých dôvodov. V roku 1984 bola členkou organizačnej komisie pre OH v Los Angeles, ktoré pre zmenu bojkotovalo ZSSR a krajiny socialistického bloku. V roku 1992 sa stala prvou ženou zvolenou do výkonného výboru MOV a o päť rokov neskôr sa stala viceprezidentkou.

Ďalším deklarovaným kandidátom na prezidentký post je Maďar Pál Schmitt, konečný termín na uzavretie kandidatúr je 10. apríla. Voľba nového prezidenta sa uskutoční 13. júla na zasadaní MOV v Moskve, kde bol v roku 1980 zvolený aj terajší vedúci predstaviteľ Samaranch.