Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Mal kupovať hlasy. Carlos Nuzman zostáva vo väzení

Carlosa Arthura Nuzmana (v strede) zatkli pre podozrenie z kupovania hlasov. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 10. okt 2017 o 10:00

Sudca zmenil Numanovu väzbu z dočasnej na preventívnu.

RIO DE JANEIRO. Prezident Brazílskeho olympijského výboru Carlos Nuzman zostáva na základe pondelkového rozhodnutia sudcu vo väzení.

Sudca zmenil Numanovu väzbu z dočasnej na preventívnu.

Sedemdesiatpäťročného funkcionára minulý týždeň vo štvrtok zadržali pre podozrenia z účasti na kupovaní hlasov, ktoré mali zabezpečiť pre Rio de Janeiro právo usporiadať olympijské hry v roku 2016 a z marenia vyšetrovania.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) suspendoval svojho čestného člena Carlosa Nuzman po tom, ako ho v rodnej Brazílii zatkla polícia.

Je podozrivý, že vo švajčiarskej Ženeve skladoval ilegálne nadobudnuté zlato. Okrem neho MOV suspendoval a pozastavil financovanie aj Brazílskemu olympijskému výboru.

Numan mal byť hlavnou postavou pri nasmerovaní 2 miliónov amerických dolárov bývalému členovi MOV Laminemu Diackovi zo Senegalu, ktorý pomohol zabezpečiť hlasy pre Rio pri úspešnej kandidatúre v roku 2009.

"Kým športovci išli v Riu de Janeiro za svojimi snami o zlate, šéf Brazílskeho olympijského výboru zhromažďoval zlato vo Švajčiarsku," povedala prokurátorka Fabiana Scheniderová.

Vyšetrovatelia uviedli, že ide o 16 zlatých tehličiek, každá s hmotnosťou jedného kilogramu, ktoré sa nachádzajú v depozitároch a majú patriť Nuzmanovi.

Brazílsky olympijský výbor pozastavil vykonávanie funkcie prezidentovi Nuzmanovi a tento týždeň má za neho menovať náhradu.

Súvisiace články