Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Olympijská víťazka nekončí. To by bolo jednoduché, vraví

Julia Mancusová sa ešte chce vrátiť naspäť na svahy. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 20. nov 2015 o 10:00

Nikdy by som neskončila v situácii, keď ma osud zráža na kolená, hovorí americká lyžiarka Julia Mancusová. Po operácii bedrového kĺbu sa na svahy bude môcť vrátiť najskôr na jar.

COPPER MOUNTAIN. Američanka Julia Mancusová sa zo všetkých síl vzpiera koncu lyžiarskej kariéry. K odchodu zo scény ju neprinútila ani nečakane komplikovaná operácia problematického boku.

Nadchádzajúca sezóna je pre ňu stratená, ale po vyliečení by sa rada predstavila na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu. "Nikdy by som neskončila v situácii, keď ma osud zráža na kolená," hovorí.

"Áno, bolo by to jednoduché. Si zranená, tak to proste zabaľ. To ale nie je môj štýl. Chcem urobiť maximum pre ďalšiu šancu na úspech," povedala tridsaťjedenročná rodáčka z Nevady pri sledovaní tréningu svojich reprezentačných kolegýň v Copper Mountain.

Mancusová začala riešiť svoje problémy s pravým bedrovým kĺbom prakticky od začiatku kalendárneho roka. Brala injekcie, v apríli podstúpila zákrok, pri ktorom je odstránili paralabrálnu cystu.

Počas letného tréningového pobytu v Čile sa však bolesti vrátili. A jediným riešením bola ďalšia operácia. Až na chirurgickom stole sa ukázalo, že bedro potrebuje komplexnejší prístup.

Špecialisti jej napravili poškodenie chrupavky, vyčistili kosť od výrastkov, kotvami zaistili pretrhnutý lem kĺbového puzdra. Z rutinnej záležitosti sa stala päťapolhodinová tortúra.

sochi_olympics_alpine_skiing_women914760_r8938_res.jpg

Vlani na OH v Soči sa Mancusová (vpravo) postavila aj na stupne víťazov. Získala bronz v superkombinácii. FOTO - TASR/AP.

Lekári však Mancusovú upozornili, že kĺb bude funkčný asi na deväťdesiat percent. "Dá sa povedať, že ho z veľkej časti opravili. Deväťdesiatka je pre mňa vysoké číslo," poznamenala olympijská víťazka z Turína 2006 v obrovskom slalome.

Nerozladilo ju ani to, že najbližších osem týždňov jej spoločnosť budú robiť barly. Na svahy sa môže vrátiť najskôr na jar.

Zisk kombinačného bronzu na zimných olympijských hrách 2014 v Soči ukázal, že ešte nepatrí do starého železa.

V Soči vybojovala Mancusová bronz v superkombinácii.

"Nadchýna ma myšlienka na ďalšie olympijské hry. Vzrušuje ma tá dobrodružná cesta od operácie späť k tréningom a dosiahnutiu takého stavu, aby som bola schopná zase konkurovať najlepším," vyhlásila Američanka.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.