Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Olympiádu chcu viac priblížiť mladým ľuďom

Klaudia Medlová (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 4. apr 2011 o 23:00

Olympijská vrchnosť chce doplniť program zimných hier. V hre sú aj pre nás zaujímavé disciplíny: miešané štafety či snoubordový slopestyle.

BRATISLAVA. V programe lanskej zimnej olympiády vo Vancouvri bolo 86 disciplín. O tri roky v Soči ich bude viac. Možno až o desať.

Rozhodnutie padne dnes alebo zajtra na zasadaní exekutívy Medzinárodného olympijského výboru v Londýne. Tá síce v októbri v Acapulku preniesla právo verdiktu na prezidenta, ale Jacques Rogge si ho chce nechať požehnať.

Na čakačke je desať súťaží: adrenalínové individuálne a miešané kolektívne. Tradične skôr konzervatívny olympizmus potrebuje inšpirovať mladých, čiže chce vyjsť v ústrety móde, no nerád by takej, ktorá čoskoro zapadne prachom.

Ak by všetky disciplíny dostali zelenú, čo sa nepredpokladá, šlo by o druhý najvyšší nárast ich počtu v histórii. V Albertville 1992 v porovnaní s Calgary 1988 ich pribudlo jedenásť, v Salt Lake City 2002 oproti Naganu 1998 desať.

Skokanky sa asi dočkajú

Kráľom je lyžovanie (zastrešuje i snoubording): vo Vancouvri s 34 disciplínami tvorilo 40 percent programu. Podiel ešte narastie, lebo z uvažovaných súťaží je až sedem lyžiarskych.

Za „hotovú vec“ sa pokladá zaradenie ženských skokov na lyžiach. Skokanky po minulom odmietnutí osočili olympijskú vrchnosť z diskriminácie (pre dámy sú tabu len skoky a severská kombinácia) a organizátorov z porušenia Kanadskej charty práv a slobôd. Postoj k nim už zmenil aj nórsky člen exekutívy Gerhard Heiberg: „To, čo som videl na majstrovstvách sveta 2009 v Liberci, ma pozitívne nenaladilo, ale po tohtoročných v Osle mám už iný názor, lebo vidím veľké zlepšenie.“

Snoubording má zelenú

Čoraz populárnejší snoubordový slopestyle mienila federácia navrhnúť až do programu ZOH 2018. Podľa denníka Franfurter Allgemeine Zeitung však proces urýchlila po zistení, že najsledovanejším televíznym prenosom z minulých hier v Spojených štátoch bolo snoubordové finále na U-rampe. Kalifornský idol Shaun White, úspešný obhajca primátu z Turína, je skvelý aj v slopestyle: na kultových zimných X Games v ňom získal päť zlatých. Navyše, podľa rebríčka magazínu Business Week má zo športovcov druhú najvyššiu marketingovú hodnotu – pred ním je len hviezda amerického futbalu Peyton Manning a až za ním golfista Tiger Woods.

„Lyžiarska U-rampa a lyžiarska aj snoubordová disciplína slopestyle má veľké šance na zaradenie do programu ZOH 2014, lebo sú toho typu, ktorým sa mladá generácia venuje každý víkend v snowparkoch,“ ubezpečil v New York Times športový riaditeľ MOV Christophe Dubi.

Pritom slopestyle sa v programe snoubordových majstrovstiev sveta objavil prvý raz až v januári. Hneď v premiére v španielskej La Moline sa na našu radosť do finále prebojovala aj 17-ročná Slovenka Klaudia Medlová – skončila ôsma.

V Lausanne túto snoubordovú disciplínu forsírujú, spolu s U-rampou figuruje aj v programe prvých zimných OH mládeže budúci rok v Innsbrucku.

V móde sú mix-súťaže

Na zimnej olympiáde súťažia muži so ženami len vo dvoch krasokorčuliarskych párových kategóriách. To sa zrejme zmení. Len čo hnutie zistilo, že Rogge si obľúbil súťaže miešaných kolektívov, hneď mal na stole podobné návrhy aj do programu Soči 2014.

„Po dobrom ohlase mix-súťaží na letných mládežníckych hrách asi prejdú,“ tipuje slovenský olympijský šéf František Chmelár. „Nás by – okrem slopestylu – potešilo najmä zaradenie biatlonovej štafety, ale šanca na pekné umiestnenie by sa zvýšila aj sánkárom a perspektívne azda aj krasokorčuliarom.“

Čo je na čakačke

+ Lyžovanie

Skoky na lyžiach žien: Na rozdiel od mužov súťažia len na strednom mostíku. O svetové tituly skákali zatiaľ dvakrát, vždy bez našej účasti.

Snoubordový slopestyle: Rozhodcami hodnotená jazda na snouborde sa skladá zo skokov a trikov na pevných prekážkach. Na MS mala disciplína u mužov aj žien premiéru tohto roku (Slovenka Medlová skončila ôsma), ale už dlhšie je súčasťou freestylových tour aj X Games.

Lyžiarsky slopestyle: Lyžiarska obdoba, na freestylových MS prvýkrát v r. 2011 (Slovenka Slepecká štrnásta).

Lyžiarska U-rampa: Snoubordisti na U-rampe na OH súťažia od 1998, lyžiarska je v programe MS od 2005.

+ Biatlon

Miešaná štafeta: Na MS je od 2007 (2005 a 2006 sa súťažilo o titul v rámci Svetového pohára), najlepšie slovenské umiestnenie: 10. miesto na MS 2009 (tohto roku 12.). Prvé dva úseky bežia ženy po 6 km, ďalšie dva muži po 7,5 km.

+ Sánkovanie

Miešaná štafeta: Bývalá súťaž tímov (na MS od 1989) je od r. 2008 štafetou. Dotykom na panel v cieli sa na štarte otvára dráha pre ďalšieho člena (postupne dvojica, žena, muž), na tohtoročných MS technika zlyhala a súťaž zrušili. Naša štafeta na MS 2009 skončila piata, rok predtým ôsma.

+ Krasokorčuľovanie

Súťaž družstiev: Tímy 10 krajín (muž, žena, športová dvojica, tanečný pár) predvádzajú krátky program, päť najlepších aj voľný. Premiéra Svetovej tímovej trofeje ISU bola v Tokiu 2009 (prize money 1 miliónov dolárov), reprízu plánovanú na tento mesiac do Jokohamy pre zemetrasenie odvolali.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články