Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Väčšina chce olympiádu zrušiť. Zachráni ju prednostná vakcinácia športovcov?

Olympijský oheň sa prvýkrát rozhorel vo Fukušime ešte 24. marca 2020. Hry neskôr o rok presunuli. (Autor: TASR/AP - Jae C. Hong)
TASR|Publikované 7. jan 2021 o 11:00

Prezentáciu olympijskej pochodne pozastavili.

TOKIO. Rastúci počet prípadov nákazy novým koronavírusom opäť ovplyvňuje situáciu okolo olympijských hier, ktoré by sa mali uskutočniť v lete tohto roku v Japonsku.

Vo štvrtok hlásili v Tokiu 2447 nových koronavírusových prípadov, čo je o viac ako 50-percentný nárast v porovnaní so stredou. Pre zhoršujúcu sa situáciu predseda vlády Jošihide Suga vyhlásil v hlavnom meste núdzový stav.

V krajine sa už začal šíriť aj nový variant koronavírusu, ktorý je o 70% prenosnejší ako pôvodný kmeň spôsobujúci ochorenie vírusom SARS-CoV. Podľa informácií periodika Kjódó News denný nárast prípadov prekročil hranicu 6000.

Japonci olympiádu nechcú

Japonské úrady najnovšie dokonca pozastavili verejnú prezentáciu olympijskej pochodne. Vystaviť ju mali vo štvrtok.

Verejnosť si na ňu musí počkať minimálne do 29. januára. Samotná štafeta by mala odštartovať 25. marca. Informovala o tom agentúra AP.

Zhoršujúca sa situácia opäť vyvoláva otázniky ohľadom olympijských hier, ktoré by sa mali začať 23. júla. Pre pandémiu ju vlani preložili na tento rok.

Ani obyvatelia Japonska príliš nefandia konaniu podujatia, v prieskume vysielacej stanice NHK sa 63 percent z 1200 opýtaných vyslovilo za preloženie či zrušenie OH.

V prieskume agentúry Kjódó malo takýto názor až 80 percent respondentov. Informáciu priniesla agentúra DPA.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však už skôr odmietol možnosť ďalšieho odkladu a v prípade, že situácia nedovolí zorganizovať olympijské hry, zrušia ich.

Japonsko však do ich konania investovalo už 25 miliárd dolárov a MOV sa spolieha na príjmy z vysielacích práv.

Pomôže vakcinácia športovcov?

Vakcinácia športovcov nebude povinná, ale bude to najschodnejšia cesta pre uskutočnenie olympijských aj paralympijských hier v Tokiu v roku 2021. Myslí si to niekdajší vysokopostavený člen Medzinárodného olympijského výboru a elitný kanadský právnik Richard Pound.

Aj donedávna úspešní Japonci zaznamenávajú strmý nárast prípadov nákazy koronavírusom. V tejto súvislosti Pound požaduje ako prioritu očkovanie športovcov, ktorí sa uchádzajú o účasť na olympiáde.

"V Kanade máme 300 - 400 športovcov, ktorí by sa mohli stať účastníkmi olympijských hier v Tokiu. Nemyslím si, že odobratie takého počtu vakcín z niekoľkých miliónov, ktoré sú určené pre obyvateľov Kanady, by malo spôsobiť verejné protesty," uviedol 78-ročný Pound pre Sky News, cituje ho aj špecializovaný web Insidethegames.biz.

"Je na rozhodnutí každej krajiny, či dovolí prednostnú vakcináciu športovcov na úkor iných ľudí. Je to však najrealistickejší spôsob, ako sa pohnúť dopredu," dodal niekdajší prezident Svetovej antidopingovej agentúry.

MOV: Vakcinácia nesmie byť podmienkou účasti

Prezident MOV Thomas Bach už skôr nabádal športovcov k očkovaniu v súvislosti s olympiádou v Tokiu. Zároveň však trval na tom, že vakcinácia nesmie byť povinnou podmienkou účasti na najväčšom sviatku športovcov v Japonsku.

"Som zástanca toho, že absolútnu prioritu musia mať lekári, zdravotné sestry a všetci tí, ktorí počas koronakrízy udržiavajú našu spoločnosť pri živote," uviedol Bach ešte počas novembrovej návštevy Tokijského národného štadióna.

Odložené olympijské hry 2020 sa majú uskutočniť v termíne 23. 7. - 8. 8. 2021 a následne paralympijské hry v termíne 24. 8. - 5. 9. 2021.

Organizátori plánujú pre účastníkov množstvo reštrikčných opatrení.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články