Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Olympiáda sa rozlúčila so svojím rodiskom

SITA|29. aug 2004 o 22:05

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Olympijské hry sa v nedeľu večer lúčili so svojím rodiskom. Gréci na záver Hier XXVIII. olympiády pripravili veľkú oslavu plnú emócií, ktorá bola dôkazom, že OH 2004 v Aténach ...

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Olympijské hry sa v nedeľu večer lúčili so svojím rodiskom. Gréci na záver Hier XXVIII. olympiády pripravili veľkú oslavu plnú emócií, ktorá bola dôkazom, že OH 2004 v Aténach zorganizovali so cťou. Úvodná polhodina pred ceremóniami patrila oslave Grécka spevom a tancom, ktoré neodmysliteľne patrí k tejto južanskej krajine. Stovky účinkujúcich oslavovali žatvu, víno, či Alexandra Veľkého, v programe nechýbala uvoľnenosť, radosť a spontánnosť. Počas skladby zo slávneho filmu i muzikálu Grék Zorba vytvorili účinkujúci na ploche symbolické olympijské kruhy. Pri šťavnatej oslave Grécka vyhlásili troch najlepších v poslednej disciplíne OH - maratóne. Bolo to symbolicky na štadióne Spyridona Louisa, prvého olympijského víťaza v tejto disciplíne. Po talianskej hymne na počesť víťaza Stefana Baldiniho už na plochu vpochodovali vlajkonosiči zúčastnených krajín. Vlajky nieslo aj 24 olympijských víťazov, slovenskú vodná slalomárka Gabriela Stacherová. Z 10 891 akreditovaných športovcov sa na štadióne objavila približne už iba tretina. Po ich nástupe predsedníčka ATHOC Gianna Angelopoulosová-Daskalakiová poďakovala všetkým, ktorí prispeli k naplneniu sna o návrate olympijských hier domov, a prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge o 21.23 h SELČ uzavrel OH 2004. Aténsku olympiádu neoznačil za najlepšiu v histórii, ako to pred štyrmi rokmi spravil jeho predchodca Juan Antonio Samaranch. Rogge len diplomaticky vyhlásil: "Pripravili ste hry nezabudnuteľného sna." Olympijskú vlajku od Atén prevzali zástupcovia Pekingu, ktorý usporiada OH 2008.

Oheň, ktorý na aténskom olympijskom štadióne horel od 13. augusta, už v tom čase pomaly dohorieval a od 21.47 h SELČ ho symbolicky sfúklo desaťročné dievčatko. Na ploche nenastal smútok, ale rozpútal sa veľký koncert na oslavu radosti a olympijských hier, podporovaný veľkou svetelnou a pyrotechnickou šou. V Aténach sa skončili olympijské hry, ktoré môžu vo viacerých ukazovateľoch niesť prívlastok rekordné. Mnohí športovci však už myslia na tie ďalšie v Pekingu o štyri roky.


Súvisiace články