Olympiáda bude mať menej športov. Ktorý vypadne?

(Autor: TASR/AP)
Sportnet|11. feb 2013 o 18:07

Na čakačke je sedem športov. Jeden musí von. V ohrození je najmä moderný päťboj a taekwondo.

Olympijská exekutíva stojí pred nevďačnou úlohou: navrhnúť na vylúčenie z programu aspoň jeden letný šport.

BRATISLAVA. Program letných hier čaká po Londýne revízia, ktorú predpisuje najnovšia verzia Olympijskej charty. Jej podobu má navrhnúť exekutíva MOV, ktorá dnes a zajtra zasadá v Lausanne.

S reformou skladby športov vyrukoval Jacques Rogge už rok po nástupe do najvyššej olympijskej funkcie, ale okamžite narazil. Na mimoriadnom zasadaní na jeseň 2002 plénum zmietlo zo stola návrh programovej komisie vylúčiť z Hier 2008 tri športy – bejzbal, softbal a moderný päťboj.

Belgičan však nerezignoval a v Londýne dva z nich (bejzbal a softbal) už nefigurovali. V Riu de Janeiro 2016 namiesto nich zažije obnovenú olympijskú premiéru golf a rugby.

Existenčná otázka

V konzervatívnej inštitúcii, akou je historicky aj olympijská, patrí modernizácia, zvlášť programu, medzi najcitlivejšie témy. V olympijskom biznise sa krútia milióny dolárov a vyradenie športu môže spôsobiť jeho existenčné problémy.

V programe najbližších OH figuruje 28 športov, čo je počet, ktorý je podľa charty horným limitom. Na oficiálnej čakacej listine je ďalších sedem, ak mužský bejzbal a ženský softbal, ktorých federácie sa vlani dohodli na spoločnej snahe o návrat, rátame za jeden: okrem bejzbalu/softbalu ešte karate, kolieskové korčuľovanie, squash, športové lezenie, wakeboarding a wu-šu.

Podmienkou zaradenia niektorého z nich do programu zatiaľ nepridelenej letnej olympiády 2020 je však vyradenie niektorého z doterajších. Takú kompetenciu má len valné zhromaždenie MOV, ktoré sa najbližšie zíde v septembri v Buenos Aires.

Konkrétny návrh mu však má predostlať 16-členná exekutíva, ktorá má k dispozícii správu programovej komisie analyzujúcu všetky športy na základe 39 kritérií – od tradícií cez rozšírenosť, návštevnosť až po televízne rejtingy.

Ohrozené barónovo dieťa

Americká agentúra AP s odvolaním sa na ľudí, ktorí dôvernú správu čítali, tvrdí, že najohrozenejším odvetvím je moderný päťboj. Realisticky však dodáva, že konečné rozhodnutie ovplyvnia aj viaceré politické a technické faktory.

„Som presvedčený, že v programe zostaneme,“ cituje agentúra SID nemeckého šéfa svetovej federácie moderného päťboja Klausa Schormanna. „Náš šport prebudil k životu zakladateľ novovekých olympiád Pierre de Coubertin, je rozšírený na všetkých kontinentoch a v novom súťažnom formáte veľmi atraktívny aj pre divákov a médiá.“

Olympizmus si nedávno pripomenul 150 rokov od narodenia Coubertina a päťboj bol naozaj jeho dieťa – premiéru mal na štokholmskej olympiáde 1912. „Jeho srdce pochované v Olympii by sa muselo obrátiť v hrobe,“ tvrdí stĺpčekár The Independet a editor The Observer Alan Hubbard.

Karate za taekwondo?

„Žiaden šport sa tak nezmenil ako moderný päťboj,“ konštatuje dlhoročný šéf slovenského zväzu Vladimír Miller, v Londýne technický delegát. „Z päťdňovej súťaže je jednodňová, finišuje biatlonovým štýlom – behom so streľbou, tradičnú pištoľ nahradila laserová, na olympijských hrách využívame len objekty iných športov, v Greenwichi bol plný dom a atmosféra, akú som ešte nezažil...“

Moderný päťboj sa spolieha na Juana Antonia Saramacha jr., syna bývalého šéfa MOV, ktorý je podpredsedom federácie a dnes sedí v olympijskej exekutíve.

Ak nevypadne päťboj, čierny Peter asi pripadne taekwondu. „To by otvorilo do programu dvere karate,“ uvažuje slovenský olympijský šéf František Chmelár. „Osobne si myslím, že exekutíva zatiaľ neurobí záver. Do septembra sa zíde ešte najmenej raz.“

Taekwondo – karate by bola výmena ázijských bojových umení: kórejského za japonské. Po škandálnom prepúšťaní výhier v mene ľahšieho súpera v ďalšom kole, na ktoré v Londýne doplatili diskvalifikáciou štyri ázijské páry, môže byť v ohrození aj bedminton.

V zmysle charty by MOV mal tento rok po revízii vybrať 25 športov, ktoré by tvorili tzv. jadro a doplniť program olympiády 2020 jedným až tromi ďalšími, príležitostnými. Na to však asi v septembri v Buenos Aires nebude mať síl: na programe sú totiž nielen voľby ich dejiska (kandidujú Istanbul, Madrid a Tokia), ale aj prezidenta MOV, lebo Roggemu sa končí mandát.

Športy a OH

  • Športy, ktoré v programe nikdy nechýbali: atletika, cyklistika, gymnastika, plávanie, šerm
  • Ohrozené športy: moderný päťboj, taekwondo, bedminton
  • Športy na čakačke: bejzbal/softbal, karate, kolieskové korčuľovanie, squash, športové lezenie, wakeboarding, wu-šu

Súvisiace články