Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Olšavský obhájil v Grand Prix v slalome prvenstvo

Tretia. Eva Oravcová skončila v Grand Prix na medailovej pozícii. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 12. aug 2009 o 22:00

Uplynulý víkend sa v rakúskom Astene finálovým kolom ukončil seriál Grand Prix of the cable pre rok 2009. Slovenskí reprezentanti vo vodnom lyžovaní za vlekom dosiahli aj v tomto ročníku niekoľko cenných výsledkov.KOŠICE. Štvrté - finálové kolo Grand Prix sa konalo v Rakúsku. Richard Marcinčin v silnej konkurencii v slalome výkonom 2,25 bóje pri rýchlosti 58 kilometrov za hodinu na 10,75-metrovom lane získal druhé miesto a opäť bol veľmi blízko k prekonaniu slovenského rekordu Štefana Olšavského z roku 1999. Výkon 2,50 bóje na 10,75-metrovom lane pri rýchlosti 58 kilometrov za hodinu dosiahol Marcinčin ešte v druhom kole Grand Prix v Košiciach a utvoril tak nový slovenský rekord juniorov do 19 rokov. Starý držal ešte z roku 2003 Viktor Výrostko. Števo Olšavský obhájil v Grand Prix celkové prvenstvo v slalome, hneď za ním skončil Rišo Marcinčin.

Oravcová tretia

Eva Oravcová získala v Astene vo finálovom kole tretie miesto jej najlepším tohoročným výkonom 4,5 bóje na 13-metrovom lane pri rýchlosti 55 km/h. Táto Košičanka získala tretie miesto v celkovom hodnotení Grand Prix a k tomu pridala ešte druhú priečku z hodnotenia slalomu.

Sklamanie v slalome

"Sklamanie prinieslo vystúpenie Jakuba Szásza a Petra Brezovského, ktorí sa v slalome nedostali do finále, čo si však vynahradili v ostatných disciplínach. Osobné rekordy Jakuba 38,50 aj Petra 36,80 v skokoch im zabezpečili zisk tretieho a štvrtého miesta, Jakub ďalším osobákom 5 660 bodov v akrobatike získal druhé miesto," povedal reprezentačný tréner vodných lyžiarov za vlekom Alexander Vaško. U juniorov do 19 rokov získal celkové prvenstvo Jakub Szász a druhé miesto obsadil Peter Brezovský. Veronika Cséploová musela štartovať o kategóriu vyššie a aj keď zajazdila veľmi pekné výkony, na finále jej to nestačilo.

Vaško vyhral tri disciplíny

Medzi juniormi do 15 rokov sa najviac darilo Alexandrovi Vaškovi, ktorý zvíťazil vo všetkých troch disciplínach. V skokoch dosiahol nový slovenský juniorský rekordom 34,30 metra. Ten starý držal Matej Kunert 33,40 m (Inter Bratislava) z roku 2001. V akrobatickej jazde sa Vaško junior priblížil k svojmu slovenskému rekordu, ktorý vytvoril v predchádzajúcom kole v českom Havířove - 8 160 bodov. V Astene to bolo 7 910. V slalome bol opäť najvyššie, jeho osobný rekord bol 3,5 bóje na 14-metrovom lane pri rýchlosti 58. Darilo sa aj Radovanovi Hynekovi, ktorý si v každej disciplíne vytvoril nové osobné rekordy, získal tretie miesto v slalome a akrobatickej jazde a šieste v skokoch. Juraj Kerpčár štartoval na druhom takomto podujatí a aj keď sa neprebojoval do žiadneho finále, je ďalšou nádejou slovenského vodného lyžovania.

Nominácia po šampionáte v Košiciach

"Aj keď sa Grand Prix nemohol pre zranenie kolena zúčastniť Miroslav Hríbik, pre Klub vodného lyžovania TRIXEN Košice to bol veľmi úspešný ročník, o čom svedčia výkony na úrovni nových slovenských či osobných rekordov," poznamenal Alexander Vaško, ktorý šéfuje aj košickému Trixenu.

"Teraz máme tri týždne na zlepšenie a doladenie formy, potom nás čakajú majstrovstvá Slovenska na vleku v Košiciach, následne majstrovstvá Európy juniorov v Nemecku. Európsky šampionát mužov a žien sa koná v českom Havířove v polovici septembra. Po košickom šampionáte uzavrieme nomináciu na majstrovstvá Európy dospelých. Na šampionát juniorov je už nominácia v podstate uzavretá," dodal A. Vaško.Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.