Október v NHL: Jediný slovenský gól, neskutočný McDavid aj dominancia tímov z východného pobrežia

Oh My Hockey|1. nov 2021 o 17:44

Október je mesiac, kedy začína najlepšia hokejová liga na svete. Každý mesiac vám chceme priniesť krátku rekapituláciu toho, čo sa v danom mesiaci v NHL udialo. Pozrieme sa na to, ktorí hráči a ktoré tímy boli najlepšie.

V októbri sa odohralo 262 zápasov. Najviac (10) ich odohral Montreal a Anaheim. 8 víťazstiev si pripísala Carolina, ktorá stále neprehrala. Osemkrát vyhrala aj Florida. Najviac gólov v jednom zápase strelil Columbus, osemkrát sa trafili proti Arizone v otváracom zápase sezóny. Najvyšší počet gólov v jednom zápase bol 13, pri výhre Tampy nad Detroitom 7:6 po predĺžení. Až v 29 zápasoch vystrelil aspoň jeden tím minimálne 40-krát na bránu súpera. Toľko isto zápasov zároveň išlo do predĺženia. Najnižší počet striel v zápase mala Arizona proti Washingtonu. Pri prehre 0:2 vystrelili len 16-krát.

Najlepší hráči

Najproduktívnejším hráčom nie je nikto iný ako Connor McDavid (EDM). Získal 16 bodov v 7 zápasoch. Meno najlepšieho strelca tiež nie je prekvapením. Alex Ovečkin (WSH) sa presadil 9-krát. Ďalších sedem hráčov strelilo sedem gólov. V počte asistencií vedie "olejár" Ryan Nugent-Hopkins, nestrelil síce žiaden gól, ale prihral naň 10-krát. Na zdieľanom štvrtom mieste v asistenciách je na čísle osem aj nováčik Moritz Seider (DET). Američania Johnny Gaudreau (CGY) a Kyle Connor (WPG) majú spoločné to, že sú najproduktívnejší hráči pri vyrovnanom počte, obaja majú 10 bodov. Evgeny Kuznecov (WSH) je jediný hráč, ktorý už má dva body v oslabení.

Kyle Connor začal sezónu vynikajúco. So 14 bodmi (7+7) je na treťom mieste bodovania. (Zdroj obrázku: NHL.com)

Štatistiku +/- vedú obrancovia Panthers Weegar a Ekblad. Spolu s Anderssonom z Calgary sú na +10. Najviac času na ľade trávili zadáci Chabot (OTT), Burns (SJS) a Nurse (EDM), ktorí za svoje tímy nastupovali viac ako 26 a pol minút na zápas. Najviac vylučovaným hráčom mesiaca bol Marcus Foligno z Minnesoty, odniesol si 30 trestných minút.

Do zápasovej akcie nastúpilo aj sedem Slovákov. Najproduktívnejšímz nich je Tomáš Tatar s troma asistenciami. Martin Feherváry sa postaral zatiaľ o jediný slovenský gól a vedie aj bilanciu krajanov v +/-, kde je na čísle +4. Erik Černák je zase najvyťažovanejším hráčom s pod Tatier. V priemere odohrá takmer 21 minút.

Najlepší brankári

Viete koľko brankárov stihlo za tento mesiac nastúpiť na zápas? V 262 zápasoch ich bolo 68. Traja z nich odchytali aspoň 180 minút a neprehrali. Frederik Andersen (CAR), Sergej Bobrovskij (FLA) a Jonathan Bernier (NJD). Prví dvaja menovaní získali najvaic víťazstiev, svojmu tímu pomohli naplno bodovať v siedmych, respektíve šiestich zápasoch.

Traja gólmani vychytali viac ako 95% striel, ktoré na nich smerovali, boli to Reimer (SJS), Markstrom (CGY) a Andersen (CAR). Práve títo traja brankári inkasovali priemerne najmenej gólov na zápas. Markstrom vychytal v šiestich zápasoch trikrát čisté konto a v posledných štyroch inkasoval iba raz.

Najlepšie tímy

V tímovej časti sa nebudeme podrobne venovať všetkým tímom, ale vymenujeme zopár. Pozrieme sa na najlepšie tímy, najhorší tím, najväčšieho smoliara a takisto na najšťastnejší tím. Začneme troma najlepšími:

1. Carolina Hurricanes (8-0-0)

Tímom mesiaca je bez veľkého váhania Carolina. Osem víťazstiev, nula prehier. Lepšie začať ani nejde. "Hurikány" dominovali nad svojimi súpermi a boli najlepším tímom v hre 5 na 5 a zároveň aj celkovo. Výrazne im k tomu pomohli brankári, hlavne Andersen. Ich úspešnosť zákrokov siahala na 95% a bola najlepšia v lige. V úspešnosti streľby boli štvrtí a gól strelili z vyše 12% striel.

Najlepšie tímy v úspešnosti streľby a zákrokov.

Ich gólový pomer 33:12 je najlepší v lige. Ako je to už pri Canes známe, svojich súperov prestrieľali. V hre 5 na 5 patrilo 54,3% striel im. Ich špeciálne tímy boli tretie najlepšie. Carolinu je zábava sledovať a to nie len pre ich oslavy po víťazstvách. V našom rebríčku sa radia jednoznačne na vrch ligy.

2. Florida Panthers (8-0-1)

"Panteri" bodovali v každom zápase a vyhrali takisto svojich prvých osem súbojov. Svojich súperov prevyšovali hlavne v hre 5 na 5. Boli druhý najlepší boli v štatistike corsi, ktorá meria strelecké pokusy na oboch stranách, a takisto v pomere počtu striel na súperovu bránu a na ich vlastnú. Florida je takisto najlepším tímom na vhadzovaniach. V prvom mesiaci ich podržali aj brankári, hlavne Bobrovskij, ktorý, zdá sa, nachádza svoju starú formu, ktorú mal kedysi v Columbuse.

3. Calgary Flames (6-1-1)

Ak by sme pozerali len na získané body, tretím tímom by bol Edmonton alebo St.Louis. Sú nim však "plamene" z Calgary. Takisto patrili medzi tímy, ktoré prehrávali svojich súperov. Ich najväčšia dominancia bolo tvorenie si šancí na skórovanie. V hre 5 na 5 v tom boli najlepší. V tvorení gólových šancí mali pomer vysokých 57%. K úspechu im pomohla aj tretia najlepšia presilovka a už spomínaný Markstrom so skvelým začiatkom sezóny.

Štatistiky Calgary vo všetkých situáciách.

Honorable mentions: Washington Capitals, Edmonton Oilers, St.Louis Blues

Najhorší tím

Arizona Coyotes (0-8-1)

Zrejme každému bolo jasné, že to bude Arizona alebo Chicago. Tieto dva tímy a Montreal patrili medzi tri najhoršie v hre 5 na 5, ale aj celkovo.

Štatistiky Arizony.

Arizona získala najmenej bodov a medzi absolútne dno ligy patrila v streleckom pomere, v pomere očakávaných strelených gólov a v tvorbe nebezpečných šancí. Ich gólová štatistika je na číslach 13:39 najhoršia. "Kojotom" zatiaľ nevychádza takmer nič. Ich strelecká úspešnosť na úrovni 5,8% je druhá najhoršia po Dallase. Táto úspešnosť sa časom isto zdvihne. V posledných zápasoch sa Čech Vejmelka javí ako dobrý brankár, ale aj tak má jeho tím za celý mesiac najhoršiu úspešnosť zákrokov na úrovni 86,76%. Je však jasné, kto za to môže, pôvodná jednotka Hutton má 74% a Vejmelka 92%. Velikánsky rozdiel. Arizone nepomáhajú ani špeciálne tímy, hlavne oslabovka na úrovni 58,6% je nevídane nízke číslo a 8% na presilovke je tiež veľmi slabé.

Honorable mentions: Chicago Blackhawks, Montreal Canadiens, Vancouver Canucks

Smoliari mesiaca

V tejto časti si vždy určíme jeden tím, ktorý mal trošku smolu. Za herný prejav si zaslúžil viac bodov, ako získal.

Los Angeles Kings (3-5-1)

Pri tejto kategórii som váhal medzi Kings a Leafs, a to nielen preto, aby som potešil kolegov redaktorov. Kings získali iba sedem bodov z 18 možných.

LA Kings v hre 5 na 5.

Herne boli lepší hlavne pri vyrovnanom počte hráčov. V hre 5 na 5 boli tak, ako to tabuľka ukazuje, lepší, ako ich súperi. Strieľali viac, tvorili si viac šancí, hlavne tých nebezpečných. Dokonca dali viac gólov ako ich súperi. Ich hlavnou slabinou boli oslabenia, ktoré mali úspešnosť pod 70%. Zlepšiť potrebujú aj efektivitu a úspešnosť streľby. Získanými bodmi patria medzi päť najhorších tímov ligy, výkonnostne však boli lepší ako priemer.

Šťastkári mesiaca

Tu ide o presný opak predchádzajúceho. Tím, ktorí získal viac bodov, ale výkonnosť tomu až tak nenasvedčovala.

Philadelphia Flyers (4-2-1)

Philadelphia strelila viac gólov, ako jej súperi. Pokročilé štatistiky však ukazujú, že Flyers neboli väčšinou tým aktívnejším mužstvom. Tento tím profituje z dobrých strelcov, ktorí premenili viac ako 12,6% svojich striel, čo je druhé najlepšie v lige a výrazne nad priemerom, ktorý sa pohybuje okolo hodnoty 9,5%.

Štatistiky Philadelphie sa veľmi nezelenajú.

Nechcem fanúšikov Flyers strašiť, ale ak budú takéto výkony pokračovať, je veľmi pravdepodobné, že bodový zisk nebude taký oslnivý. Philadelphia bola najhorším tímov v lige v pomere gólových šancí v hre 5 na 5, ale aj celkovo. Medzi najhošie patrila aj v pomere očakávaných strelených gólov a v pomere nebezpečných gólových šancí.

To je všetko z rekapitulácie októbra. Verím, že ste si začiatok NHL užili a tešíte sa na to, čo nám prinesie november.

Titulná foto: NHL.com

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: