Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Okolo ukrajinského investora v Tatrane sú stále dohady

Sergij Kovalec. Ukrajinci ho chvália. (Autor: orim)
Michal Frank|Publikované 5. jún 2012 o 00:00

Situácia v prešovskom futbalovom Tatrane je stále nejasná a napätá. Známy je odchod dvoch tretín akcionárov a z klubovej kuchyne presiakol príchod ukrajinského investora.

Situácia v prešovskom futbalovom Tatrane je stále nejasná a napätá. Známy je odchod dvoch tretín akcionárov a z klubovej kuchyne presiakol príchod ukrajinského investora, ktorý je vraj na spadnutie. Keďže činovníci sú zatiaľ skúpi na slovo, špekulácie sa šíria samy. Zisťovali sme preto viac.

PREŠOV/UŽHOROD. Do akciovej spoločnosti 1. FC Tatran Prešov by mal vstúpiť investor z Ukrajiny. Oficiálne však jeho príchod dosiaľ nikto nepotvrdil.

Hovorilo sa o spolupráci s dvoma klubmi. Prvým je Šachtar Doneck, o čom mal svedčiť častejší výskyt manažéra tohto tímu Ľuboša Micheľa v Prešove.

Keďže tento bývalý medzinárodný rozhodca má stále trvalé bydlisko v šarišskej metropole, táto stopa nevedie nikam.

Namiesto tímu z východnej Ukrajiny to má byť, ako sa už na verejnosti objavilo, mužstvo z prihraničnej Zakarpatskej oblasti. Ide o klub Goverla-Zakarpatia Užhorod. Kto teda stojí za týmto užhorodským tímom?

Oligarcha druhého sledu

Majiteľom užhorodského klubu je Nestor Šufrič. Ide o kontroverznú osobu ukrajinskej politickej, podnikateľskej a športovej scény.

Bol ministrom mimoriadnych situácií. Počas pomarančovej revolúcie stál na strane proruského Viktora Janukovyča a brojil proti neskoršiemu prezidentovi Juščenkovi a neskoršej premiérke Tymošenkovej.

Dnes mu zasa ide politická karta. Juščenko je na penzii, prezidentom je Janukovyč a Tymošenková sedí vo väzení. Šufrič je regionálnym lídrom vládnucej Strany regiónov.

Nepatrí medzi najbohatších oligarchov a privatizérov, podľa domácich je skôr ten druhý sled.

„Nie je najlepší manažér. Goverla-Zakarpatia je najbohatším klubom druhej najvyššej ukrajinskej súťaže a ledva postúpil do extraligy. Za tie peniaze, čo má, nedosahuje bohvieaké výsledky,“ dozvedeli sme sa od znalcov ukrajinského futbalu.

Aký môže mať Šufrič motív vstúpiť do prešovského klubu, nie je jasné. Je možné, že chce hrať európske pohárové súťaže, ku ktorým môže viesť kratšia cesta z Prešova než z Užhorodu.

Kovalec má dobré meno

Ukrajinskí futbaloví odborníci dobre poznajú prácu dnešného trénera Prešovčanov. Považujú ho za kvalitného kouča.

Sergij Kovalec trénoval viaceré mužstvá z najvyššej ukrajinskej súťaže, vrátane Ľvova. Práve po linke Ľvov - Užhorod sa mohli ukrajinskí záujemcovia dozvedieť o možnosti investovať do Tatrana.

Užhorod totiž roky býval liahňou talentov pre FC Karpaty Ľvov. V tomto tíme pôsobí uznávaný medzinárodný futbalový skaut Šandor Varga, ktorý stál aj za viacerými prestupmi ukrajinských futbalistov do zahraničia.

Ako sa napokon situácia vyvŕbi, nie je jasné. Isté je zatiaľ len to, že 1. FC Tatran Prešov podal prihlášku do slovenskej Corgoň ligy. Či však z neho vzíde nejaký „2. FC Tatran Prešov“, ukáže čas.

Na predaj má byť aktuálne 60 percent akcií spoločnosti. Žeby svoj desaťpercentný podiel navýšilo mesto Prešov a stalo sa majoritným akcionárom, môžeme v tejto chvíli s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou vylúčiť.

Akcionári sa pozerajú po iných investoroch. Je možné, že budú mať ukrajinské pasy.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články