Hrozivý pád Fabia Jakobsena, ktorý spôsobil Dylan Groenewegen.
Hrozivý pád Fabia Jakobsena, ktorý spôsobil Dylan Groenewegen. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. aug 2020 o 08:05

Cyklista je vo vážnom, ale stabilizovanom stave.

SOSNOWIEC. Holandský cyklista Fabio Jakobsen je už mimo bezprostredného ohrozenia života.

Vo štvrtok o tom informovali lekári z poľskej nemocnice v Sosnowci po náročnej viac ako päťhodinovej operácii. Ešte v ten istý deň ho chcú prebudiť z umelého spánku.

Dvadsaťtriročný jazdec tímu Deceuninck-Quickstep utrpel ťažké zranenia po tom, ako ho v záverečnom špurte vytlačil do bariér krajan Dylan Groenewegen z tímu Jumbo-Visma.

Okolo Poľska 2020: Fabio Jakobsen a jeho hrozivý pád: fotogaléria

11.11.2020

Nedošlo k poškodeniu chrbtice ani mozgu

Jakobsena museli priamo na mieste oživovať, podľa portálu przegladsportowy.pl trvalo lekárom viac ako hodinu, kým ho stabilizovali.

Následne ho letecky prepravili do nemocnice v Sosnowci.

Zdravotnícke zariadenie však v stanovisku prinieslo pozitívne správy, keď rádiologické vyšetrenia nepreukázali poškodenie chrbtice ani mozgu.

Jakobsen bol večer stále v umelom spánku a čakala ho kraniofaciálna operácia.

Zlepšuje sa aj stav rozhodcu, do ktorého Jakobsen pri páde vletel, podľa najnovších informácii sa prebral a je v dobrej kondícii.

Operovali ho viac než päť hodín

Poliaci vo štvrtok ráno pridali ďalšie aktuálne informácie, ktoré sa už týkali skončenej náročnej operácie, ktorá trvala od polnoci do pol šiestej ráno.

"Cyklista má poranený hrudník, preto sa mu ťažko dýcha. Najzávažnejšie sú však poranenia tváre. Jeho stav je naďalej vážny, ale ešte dnes sa pokúsime o jeho prebudenie z umelého spánku.

V dôsledku kraniofaciálnej traumy bol chirurgický zákrok veľmi komplikovaný. Operujúci lekár potvrdil, že postup pri zákroku bol nezvyčajný," informoval lekársky tím z Nemocnice svätej Barbary v Sosnowci, cituje ho portál onet.pl.

Operatér Peter Gruenpeter ešte krátko dodal: "Operácia bola naozaj náročná, ale udiala sa bez komplikácií. Na základe výsledkov tomografie by nemalo dôjsť k poškodeniu nervového systému. Od anestéziológov viem, že dnes uvažujeme zobudiť ho z kómy."

Groenewegena diskvalifikovali

Tragédia sa stala v závere prvej etapy, keď Groenewegen tesne pred cieľom ostro vybočil doprava a svojho súpera vytlačil na bariéru.

Jakobsen do nej nabúral, preletel cez ňu a vrazil aj do jedného z organizátorov podujatia. Tvrdý pád utrpelo aj niekoľko ďalších pretekárov.

Záverečná rovinka bola mierne dolu kopcom a cyklisti išli podľa poľských médií rýchlosťou až 80 km/h.

Vinníka nehody diskvalifikovali a za víťaza vyhlásili práve Jakobsena. V dôsledku nešťastia organizátori zrušili slávnostný ceremoniál.

Poľská polícia incident začala vyšetrovať, no bližšie sa k okolnostiam zatiaľ nevyjadrila.

Nachádzate sa tu: