Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Oheň v Soči zapáli legenda, nie Putin

Skúška pred otváracím ceremoniálom na otvorenom štadióne Fišt 1. februára. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|6. feb 2014 o 20:36

Ceremoniál bude veľkolepý. Soči for everybody, spievajú populárne starenky z Buranova.


sebela_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora MILOSLAVA ŠEBELU

Nas nedogoňat, spievali dievčatá z Tatu pred pár rokmi. V piatok spevácka dvojica vystúpi na otvorení zimných hier. A zaspievajú ju, pri nástupe ruských športovcov.

V piatok o 17.14 h nášho času otvoria Hry XXII. zimnej olympiády. Hoci prípravy sa nevyhli sklzom a problémom, otvorenie bude veľkolepé. Ako inak, všetky detaily sú prísne tajné.

Otvárací ceremoniál bude trvať približne tri hodiny a bude mať bližšie k umeleckému stvárneniu z Pekingu ako pestrému príbehu rozvoja britského impéria z otvorenia v Londýne. Aj Rusi však skôr stavia na veľké postavy histórie.

Peter Veľký i nové Rusko

Nebude chýbať pocta veľkým ruským spisovateľom i triumfom „nového Ruska“. Na otvorení tak bude aj Peter Veľký, ktorý cárstvo modernizoval a otvoril svetu.

Ale najmä nechal postaviť Petrohrad, odkiaľ pochádza aj prezident Vladimir Putin. Zo skúšky v priebehu tohto týždňa prenikli dve fotografie.

Na pozadí mrakodrapov sú veľké sochy a symboly komunizmu. Skôr však pôjde o demontáž minulého režimu a symbol obrody a napredovania.

Okrem dvojice Tatu by mali vystúpiť aj populárne Buranovské babušky. Starenky z dedinky Buranovo v Udmurtii, ktoré sa rozhodli vyzbierať peniaze na nový kostol spevom. Ten starý je vraj úplne schátraný. Viac ako polovica skupiny má sedemdesiat.

Najstaršia členka iba nedávno zomrela. Už pred olympiádou spievajú: Soči for everybody. Pripraviť bohatú a pôsobivú šou pre Rusov nemôže byť problém. To však neplatí o poslednom členovi olympijskej štafety.

((fotogaleria))

Bohatý výber

Rusi majú hŕbu športových hrdinov. Vybrať jedného bude problém. Hoci je možné, že by štafeta mohla mať na konci viac ako jedného člena.

Rovnako zapaľovali oheň na posledných dvoch hrách – vo Vancouvri to boli štyria slávni športovci, v Londýne zase sedem mladých nádejných športovcov.

Všetky médiá spomínajú Lidiju Skoblikovovú – slávnu rýchlokorčuliarku. V Innsbrucku vyhrala všetky štyri súťaže. Má šesť zlatých medailí.

V prognózach je aj legendárny hokejový brankár Vladislav Treťjak, biatlonista Alexander Tichonov či bežkyňa na lyžiach Ľjubov Jegorovová.

Favoritkou však je Irina Rodninová. Krasokorčuliarka, ktorej sa v úspechoch nikto nemôže rovnať. Vládla trom olympiádam a majstrovstvám sveta desať rokov v rade (1969 – 1978).

V jej prospech hovorí aj láska a úcta Rusov ku krasokorčuľovaniu. Popularitou sa minimálne vyrovná hokeju.

Rodninová navyše bojovala, aby zimné hry získalo Soči. Bola hlavnou tvárou ruskej kandidatúry.

Objavili sa správy, že oheň zapáli moderná gymnastka a víťazka z Atén Alina Kabajevová, údajná milenka prezidenta, či dokonca sám Vladimir Putin.

„Kačica. Máme veľa osobností. Nemiešam sa do výberu. To je úloha olympijského výboru,“ odkázal Putin.

Bude viac medailí

Celkovo sa bude v Soči bojovať v 98 disciplínach. To je o dvanásť viac ako vo Vancouvri. Štartovať bude 62 Slovákov. Olympiáda potrvá do 23. februára.

Súvisiace články