Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Oheň obletel svet a vrátil sa do Grécka

Sportnet|10. júl 2004 o 00:00

Fakľa z Olympie má za sebou výlet za 30 miliónov eur - bude posledným bežcom futbalový kapitán európskych šampiónov Theodoras Zagorakis?


Olympijský víťaz a šesťnásobný majster sveta v skoku o žrdi, Ukrajinec Sergej Bubka nesie pochodeň s olympijským ohňom v centre Kyjeva. Olympijskú pochodeň nieslo na 38 km dlhej trase v uliciach Kyjeva 120 slávnych Ukrajincov. FOTO - TASR/EPAFakľa z Olympie má za sebou výlet za 30 miliónov eur - bude posledným bežcom futbalový kapitán európskych šampiónov Theodoras Zagorakis?

ATÉNY, BRATISLAVA - Oheň z posvätnej Olympie je späť v krajine, ktorá dala svetu olympijské hry a o 34 dní ďalšie usporiada. Z Cypru ho špeciálny Boeing 747 s názvom Zeus včera podvečer dopravil na Krétu. Veľkolepý, dosiaľ nevídaný výlet pochodne po svete stál takmer tridsať miliónov eur.

Zapálená fakľa v tvare listu olivovníka obletela za 36 dní všetky kontinenty a všetky dejiská letných hier v ich 108-ročnej novovekej histórii. Zavítala aj do Pekingu, kde olympiádu privítajú v roku 2008. Zastavila sa tiež v sídelných mestách veľkých inštitúcií - v New Yorku v Organizácii spojených národov, v Bruseli v Európskej únii a v Lausanne, ktorému barón Pierre de Coubertin vtlačil pečať metropoly olympizmu.

Bežal aj Mandela - popri väzení

"Keď som prvý raz počul návrh organizátorov aténskej olympiády na globálne ohňové posolstvo, bol som vzrušený, lebo to tu ešte nikdy nebolo a mal to byť odkaz hier celému sveta," priznal šéf sveta olympizmu Belgičan Jacques Rogge. V Lausanne sa štafeta zastavila 23. júna, v deň stodesiateho výročia zrodu Medzinárodného olympijského výboru. Rogge tiež odbehol zopár sto metrov s fakľou. Tvrdil, že to bol preňho veľký zážitok, ale ešte silnejší prežil, keď s ňou videl na Maracane futbalovú legendu Pelého. "To sa mi do očí tlačili slzy," dodal.

Púť sa začala v Sydney, kde právo prvého úseku dostala austrálska bežkyňa aboridžinského pôvodu Cathy Freemanová, ktorá zapaľovala oheň posledných Hier. Štafeta prekročila 37 časových pásiem a pohybovala sa na územiach, na ktorých sa hovorí devätnástimi jazykmi. Zo zeleného kontinentu zamierila na žltý. Po Ázii prišla na rad Afrika, kde sa oheň dostal vôbec prvý raz - je to jediný svetadiel, ktorý ešte nikdy nehostil olympiádu. Štafeta prechádzala aj popri egyptských pyramídach.

Na opačnom konci Afriky s ňou legendárny politik Nelson Mandela bežal popri väzení, v ktorom strávil 18 rokov.

Bežali hviezdy športu aj umenia

"Ide o beh svetom kultúr," tvrdila šéfka aténskeho organizačného výboru Gianna Angelopulosová-Daskalakiová. Na americkom kontinente doň sponzorské firmy Coca-Cola a Samsung zapojili najviac hviezd sveta filmu. Poslovia ohňa v New Yorku neobišli ani Ground Zero. V mexickej metropole ľudia tak zablokovali ulice, že auto so slávnou štvrtkárkou Anou Guevarovou sa nepreštrikovalo včas na miesto, kde mala prevziať fakľu.

V Amsterdame museli naplánovanú trasu zmeniť, lebo meteorológovia varovali, že príde búrka od Severného mora s vetrom až okolo 120 km/h. Napokon však všesvetová štafeta prekonala všetky nástrahy a včera dorazila do Heraklionu.

Odteraz bude oheň putovať už iba Gréckom. Až do 13. augusta, keď dorazí do Atén. Otvorenou zostáva jediná otázka - komu pripadne právo zapáliť ním čašu na Olympijskom štadióne. V minulosti zvykli organizátori odpoveď na ňu tajiť do poslednej minúty. "Mal by ním byť náš kapitán Theodoros Zagorakis," tvrdia naoslavovanejší Gréci posledných dní. Futbalistom, čerstvým majstrom Európy, by dnes doma zniesli aj modré z neba. MARIÁN ŠIMO

Kto niesol pochodeň

8 Športové legendy: Pelé, Eddy Merckx, Mark Spitz, Janet Evansová, Evander Hollyfield, Jackie Kerseoveá-Joynerová, Jao Ming, Koiši Nakano, Tim Henman, Naďa Comaneciová, Boris Šachlin, Sergej Bubka, Oleg Blochin, Vladimír Kličko, Pjotr Bolotnikov, Dikembe Mutobo, Marc Rosset, Inge de Bruinová, Davide Tizzano, Markus Wasmeier, Rosi Mittermaierová, Koiši Nakano, Gunde Svan, Pernilla Wibergová, Lasse Viren, Ragnar Skanaker, Steve Redgrave, Roger Bannister, Jonathan Edwards.

8 Slávni umelci: Tom Cruise, Sylvester Stallone, Joe Torry, Ellen DeGeneresová, Sean Combs.

8 Celebrity: juhoafrický politik Nelson Mandela, monacký princ Albert, švédsky princ Carl Philip, americkí biznismeni Donald Trump, Steve Forbes, bulharský kozmonaut Georgi Ivanov, Švajčiar Bertrand Piccard, ktorý obletel zemeguľu v balóne.

Súvisiace články