Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

OH2004:Chodkyňa Malíková chce v Aténach zopakovať čas, ktorým sa tam nominovala

TASR|7. aug 2004 o 16:52

Bratislava 7. augusta (TASR) - Jednou z dvoch pretekárok, ktoré sa dostali do 13-člennej výpravy slovenských atlétov na Hry XXVIII. olympiády v Aténach ...

Bratislava 7. augusta (TASR) - Jednou z dvoch pretekárok, ktoré sa dostali do 13-člennej výpravy slovenských atlétov na Hry XXVIII. olympiády v Aténach (13. - 29. augusta), je 20-ročná Zuzana Malíková. Talentovaná chodkyňa Lokomotívy Šurany, ktorá doteraz dosiahla najcennejší výsledok na MS juniorov v roku 2002 na Jamajke (5. miesto), si letenku na OH 2004 vybojovala na jar 2004 v daždivých a veterných Dudinciach, kde 20 km absolvovala v čase 1:33,02. Už priezvisko tejto atlétky hovorí, že Zuzana športovú chôdzu zdedila po slávnejšom otcovi a je pokračovateľkou unikátnej rodinnej chodeckej tradície bratov Malíkovcov zo Šurian. Otec Jozef, ktorý ju trénuje, bol dlhoročným reprezentantom v chôdzi, strýko Štefan štartoval na dvoch predchádzajúcich olympiádach (OH 1996 v Atlante a OH 2000 v Sydney) a ďalší dvaja strýkovia sa tiež vrcholovo venovali tomuto športu.

Veď Malíkovci zo Šurian si môžu atletický úbor dať aj do erbu. V súčasnosti v tejto rodinnej tradícii pokračuje najmä útla dievčina (166 cm/49 km), ku ktorej časom možno pribudne aj sesternica Klára (dcéra Ondreja), ktorá chce byť taká istá ako súčasná aténska olympionička. Rodáčka z Nových Zámkov v týchto dňoch denne pochoduje po cestách v okolí Šurian a týždenne statočne šliape predpísaných 120 - 140 kilometrov, ktoré jej určil otec a tréner v jednej osobe. V dôverne známom prostredí rodného kraja si zvyká aj na veľkú horúčavu, ktorá ju 23. augusta 2004 v Aténach počas chôdze na 20 km čaká.

"Záver prípravy, vlastne záver posledného týždňa, absolvujem doma. A desiateho augusta odletím do Atén, kde bude ešte fáza aklimatizácie," vysvetlila Zuzana "cestovný poriadok" svojej domácej i aténskej prípravy. "Na olympiáde budem spokojná, keď sa mi v súťaži podarí priblížiť sa k tým výkonom, ktorými som sa na túto olympiádu nominovala," netají svoje ambície Zuzana. Otec, ktorý bol svedkom jej smelých slov, odhodlanie a optimizmus nováčika v slovenskej skupine atlétov rodičovsky koriguje. On vraj bude spokojný, keď Zuzana pri svojej olympijskej premiére - a najmä v tej aténskej veľkej páľave - dôjde do cieľa a keď predčasne neopustí trať chodeckej dvadsiatky."

Súvisiace články