Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

OH2004: Všetky jazdecké súťaže v centre Marka Pola majú favoritov

TASR|11. aug 2004 o 07:51

Atény 11. augusta (TASR) V novovybudovanom jazdeckom centre Marka Pola v Aténach sa 13. augusta začnú jazdecké súťaže OH. V troch disciplínach drezúre, ...

Atény 11. augusta (TASR) V novovybudovanom jazdeckom centre Marka Pola v Aténach sa 13. augusta začnú jazdecké súťaže OH. V troch disciplínach drezúre, skoku na koni a vo všestrannej spôsobilosti bude štartovať 200 pretekárov z 39 krajín sveta, ktorí splnili kvalifikačné podmienky.

V drezúre sú hlavnými favoritkami na zisk zlatej medaily Nemka Ulla Salzgeberová a Holanďanka Anky van Grunsvenová. Štart 46-ročnej Ully Salzgeberovej bol pritom do poslednej chvíle ohrozený, pretože u jej superkoňa Rustyho počas vlaňajšieho finále Svetového pohára vo švédskom Göteborgu zistili použitie zakázanej látky a pretekárka dostala zákaz činnosti. Olympijskú víťazku s družstvom Nemecka na OH v Sydney však na poslednú chvíľu omilostili a štart v Aténach jej povolili. Ulla a jej kôň Rusty sú vo vynikajúcej forme a budú najvážnejšími súpermi o desať rokov mladšej Anky van Grunsvenove, ktorá bude v Aténach obhajovať prvenstvo zo súťaže jednotlivcov v Sydney. Nebude mať však k dispozícii fenomenálneho Bonfira, ale mladého desaťročného valacha Salinera.

V skoku na koni bude konkurencia veľmi vyrovnaná a kandidátov na medaily je najmenej dvadsať. Medzi hlavných patria Nemci Ludger Beerbaum, Otto Becker a Christian Ahlmann, Brazílčan Rodrigo Pessoa, Švajčiar Markus Fuchs, ale prekvapiť môžu aj Švédi, Dáni, Američania, Francúzi, Taliani a iní.

Veľkou favoritkou súťaže vo všestrannej spôsobilosti (military) je Angličanka Pippa Funnellová. Tridsaťpäťročná jazdkyňa vlani vyhrala najvýznamnejšie svetové preteky v Burghley (Anglicko), Lexingtone (USA) a Badmintone (Anglicko) a odvetdy je považovaná za ikonu tejto jazdeckej disciplíny. Do boja o medaily však určite budú chcieť zasiahnuť aj ďalší Angličania, Novozélanďania a Američania, ktorí disponujú skvelými koňmi a majú veľa medzinárodných skúseností.

Súvisiace články