Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

OH2004: USOC žiada stiahnutie Bushovho volebného spotu

TASR|26. aug 2004 o 15:14

Atény 26. augusta (TASR) - Olympijský výbor Spojených štátov amerických (USOC) vo štvrtok vyzval predstaviteľov kampane na znovuzvolenie amerického prezidenta ...

Atény 26. augusta (TASR) - Olympijský výbor Spojených štátov amerických (USOC) vo štvrtok vyzval predstaviteľov kampane na znovuzvolenie amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby stiahli volebný spot, ktorý podľa nich zneužíva značku olympijských hier.

Televízny spot síce neobsahuje päť olympijských kruhov, hlásateľ v ňom však divákom hovorí, že na "tejto olympiáde budú dve ďalšie slobodné krajiny". Poukazuje tým na Spojenými štátmi vedené vojenských zásahy v Afganistane a Iraku, uskutočnené počas Bushovej vlády.

Kampaň vyvolala značné pobúrenie v radoch Medzinárodného olympijského výboru (MOV). "Sledujeme, čo sa deje, a dúfame, že táto kampaň sa zastaví," povedal šéf marketingovej komisie MOV Gerhard Heiberg. "My vlastníme práva na názov olympijské hry, a nikto sa nás nepýtal." Heiberg sa vyjadril diplomaticky, iní členovia MOV už kritikou nešetrili. "Je to dosť udivujúce. Tá arogancia je neuveriteľná. Používať názov olympijských hier takto, bez povolenia... je to jednoducho neuveriteľné," povedal jeden z nich pod podmienkou anonymity. "Aby to niekto robil, je jednoducho udivujúce," vyhlásil ďalší z nich.

Súvisiace články