Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

OH2004: Tri Gönciho pokusy o medailu pod Akropolou

TASR|10. aug 2004 o 07:04

Bratislava 10. augusta (TASR) - Pozornosť slovenských priaznivcov v súvislosti s nadchádzajúcimi OH v Aténach sa bude vo veľkom upierať aj na športového ...

Bratislava 10. augusta (TASR) - Pozornosť slovenských priaznivcov v súvislosti s nadchádzajúcimi OH v Aténach sa bude vo veľkom upierať aj na športového strelca Jozefa Gönciho, člena Dukly Banská Bystrica. Skúsený, už 30-ročný športovec, odchádza už na svoju tretiu olympiádu, krst ohňom pod piatimi olympijskými kruhmi absolvoval v roku 1996 v Atlante a hneď to bola bronzová medaila v ľubovoľnej malokalibrovke 60 (poležiačky), v čase jeho zisku prvá pre samostatné Slovensko.

V Aténach bude Jozef Gönci súťažiť v troch disciplínach, prvou z nich bude 16. augusta vzduchová puška 60, po nej ho čaká 20. augusta ležačka v ľubovoľnej malokalibrovke 60 a svoju účasť pod Akropolou zakončí 22. augusta kráľovskou disciplínou ĽM 3x40. "To, že ma verejnosť i SOV pasuje za jedného z kandidátov na medailu, tým sa ja nezaoberám. Samozrejme, že budem chcieť zvíťaziť, lenže s rovnakými ambíciami nás tam na každú disciplínu bude viac než dosť a môže sa stať, že aj kandidát na medailu skončí niekde okolo 20. miesta. To, že sa mi v tomto roku darilo na pretekoch Svetového pohára nič neznamená, je to celkom iné podujatie ako OH. Tie sú raz za štyri roky a svoje na nich zohráva aj psychika. V mnohom rozhodujú maličkosti, bude to aj o šťastí, jednoducho taký je náš šport. Ani kvalitne odrobená práca nemusí stačiť na medailu," povedal pred svojím odchodom Jozef Gönci, ktorý si svoju poslednú tréningovú dávku odrobil v pondelok v Košiciach. "S prípravou som spokojný, urobil som v nej maximum. Vidím to asi tak, že nie je to ani super, ale ani zlé, niečo medzi tým." Medzi Atlantou a Aténami uplynulo osem rokov a na otázku, ako sa za tento čas zmenil, Jozef Gönci uviedol: "Podľa mňa ani veľmi nie. Som skúsenejší, za ten čas som musel riešiť viacero vecí, ktoré sa ma osobne dotýkali, či už zmien trénerov, alebo lekárskeho zabezpečenia. Na mnohé veci som bol neraz sám. Nateraz však úzko spolupracujem s lekárom Branislavom Delejom a trénerom Martinom Babikom, ktorý je však skôr psychológom a som spokojný." Jozef Gönci má nedobré skúsenosti zo svojej druhej olympiády v Sydney, kam po skvelej sezóne odchádzal plný očakávaní, ale v rozhodujúcej chvíli ho zradilo zdravie. Či si pred štartom v Aténach pripomenul aj túto tienistú stránku, odvetil: "Zdravie sa ovplyvniť nedá. Aj do Sydney som odchádzal zdravý a všetko to prepuklo až tam. Je to jednoducho život a ten prináša aj takého stránky, na ktoré by človek najradšej zabudol. Verím, že teraz sa mi ale nič podobné neprihodí."

Túto sezónu má zatiaľ Jozef Gönci viac než parádnu. Veď na štyroch pretekoch SP v Bangkoku, Sydney, Aténach a Miláne získal až osem medailových umiestení (1-3-4) a to ho v aktuálnom svetovom rebríčku vo všetkých troch puškárskych disciplínach zaradilo do prvej päťky. Aj na nedávnom "prípravnom" stretnutí s viacerými olympionikmi z iných krajín v Mníchove potvrdil, že mu to dobre strieľa, vo vzduchovke rodák z Košíc v základnej časti zaostal len o jeden bod za absolútnym maximom (600 b.), ale aj celkovým súčtom 701,9 (599+102,9).

Hoci na aténskej strelnici už štartoval, nedá sa povedať, že by tamojšiu strelnicu dokonale poznal. "Podmienky na nej budú pre všetkých rovnaké. Pre mňa nie je ani dobré, že budem v dejisku OH už šesť dní dopredu, tak to ale bolo naplánované, a s tým ja nič nenarobím. Podľa mňa najlepším modelom sú dva-tri dni, takto to mám odskúšané a mne to aj takto vyhovovalo. Na to, aby som si na strelnici všetko potrebné odskúšal mi naozaj stačia jeden či dva dni," vyznal sa dvojnásobný svetový strelec roka (1998, 1999) Jozef Gönci.

Súvisiace články