Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

OH2004: Tenistky nebudú bojkotovať olympiádu

TASR|8. aug 2004 o 12:53

Atény 8. augusta (TASR) - Funkcionárom WTA Tour sa podarilo odvrátiť bojkot Hier XXVIII. olympiády v Aténach (13. až 29. augusta), ktorým hrozili najlepšie ...

Atény 8. augusta (TASR) - Funkcionárom WTA Tour sa podarilo odvrátiť bojkot Hier XXVIII. olympiády v Aténach (13. až 29. augusta), ktorým hrozili najlepšie svetové tenistky.

Tenistky nepotešilo nenominovanie nemeckého dua Anca Barnová a Marlene Weingärtnerová napriek tomu, že splnili kvalifikačné kritériá Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Nemecký olympijský výbor však stanovil tvrdšie limity ako ITF, podľa ktorej má zaručenú účasť na OH najlepších 56 hráčok rebríčka WTA. Barnová bola v čase uzávierky olympijskej nominácie 46. a Weingärtnerová 52. Nemci stanovili za kvalifikačné kritérium účasť v semifinále na grandslamovom podujatí respektíve dosiahnutie finále na významnom turnaji, čo nesplnila ani jedna z Nemiek.

WTA uvažovala o zrušení bodovania olympijského turnaja, čo by zrejme prinútilo hráčky uvažovať o bojkote. Háklivú otázku v neskorých sobotňajších hodinách vyriešil šéf WTA Larry Scott vyhlásením, že aj za podujatie v Aténach pribudnú hráčkam body do rebríčka. Varoval však, že olympijskú dohodu neobnovia, pokiaľ nebudú mať stopercentnú garanciu, že OH sa zúčastnia všetky hráčky, ktoré splnia rebríčkové nominačné kritériá.

Scott vyjadril "hlbokú ľútosť a značné sklamanie" v prípade Barnovej a Weingärtnerovej a rozhodnutie nemeckého zväzu označil ako "svojvoľné a subjektívne". Túto kauzu zároveň porovnal s ich krajanom Florianom Mayerom, ktorý paradoxne od národného zväzu dostal výnimku a v Aténach si zahrá. Podľa slov šéfa WTA sa organizácia rozhodla z dôvodu "slušnosti a zodpovednosti" nebojkotovať hry.

V tenisovom turnaji, ktorý sa začne v nedeľu, bude prvenstvo zo Sydney 2000 obhajovať Američanka Venus Williamsová.

Súvisiace články