Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

OH2004: Minivýprava džudistov si pribalí do batožiny už len malý finančný dlh

TASR|9. aug 2004 o 12:46

Bratislava 9. augusta (TASR) - Deň pred utorňajším odletom na OH v Aténach tréner džudistov Rastislav Mezovský už s uľahčením konštatoval, že zo SOV prišlo ...

Bratislava 9. augusta (TASR) - Deň pred utorňajším odletom na OH v Aténach tréner džudistov Rastislav Mezovský už s uľahčením konštatoval, že zo SOV prišlo dlho očakávané avízo. Vraj obratom posielajú na účet zväzu 150-tisíc korún, ktoré až dosiaľ na prípravu Jozefa Krnáča neposkytol. Minivýprava džudistov si tak pribalí do batožiny už len malý finančný dlh, ktorý vznikol pri zabezpečovaní predolympijskej prípravy.

"Aspoň 150-tisíc, aj keď malo byť 200," povedal R. Mezovský. "Povedali však, že neskôr doúčtujú. Ja som človek ústretový, nikoho nechcem šklbať, aj v tomto prípade som povedal, že netrvám na 200, ale len na preplatení skutočných nákladov. Peniaze ešte na účte nemáme, predpokladám, že prídu už tento týždeň, čo je možno pred nedeľným štartom Jozefa Krnáča dobré znamenie."

V džudistickej výprave nastala tendencia, že všetky príhody, aj nepríjemnejšie, sa považujú za dobré znamenia. R. Mezovský: "Nech to neznie ako kritika, ale len holé konštatovanie, ktoré môže vyvolať úsmev. Na olympiádu si berieme podľa dohody len oficiálne oblečenie a poviem vám, že na mňa príliš dobre nezapôsobilo. Akoby mi šupli to, čo zvýšilo. Presviedčali ma, že krátke nohavice mi sedia, no boli dobré akurát Pálkovácsovi, čo je jasný znak, že by som sa s mojou podstatne subtílnejšou postavou v nich utopil. Nchcel som sa handrkovať, zobral som si prvé s menším číslom, čo boli poruke, aj keď boli ženské. Pomyslel som si - aj tak ich nosiť nebudem a hodím ich do skrine, takže čo na tom."

Pri utorňajšom odlete by mali figurovať obaja reprezentanti Jozef Krnáč (-66) a Zoltán Pálkovács (-100) v plnej sile, bez zranení a boľavých miest. Tréner Mezovský: "Pálkovács mi oznámil, že je absolútne fit a že ruky masérov mu vyhnali boliestky z chrbta a ramena. Aj Dodo Krnáč sa nesťažuje. Síce sa mu na sústredení v Jičíne ozvalo operované koleno, no už sa utíšilo a v plnej sile si zabehal so sparringom Pulcom."

Aj keď sa Jozef Krnáč môže pochváliť dvoma medailami z ME, v tejto sezóne sa výraznejšími výsledkami chváli Zoltán Pálkovács, pre ktorého to bude taktiež premiéra na olympiáde. "Vystúpenie na OH považujem za dosť osobité hlavne v tom, že sa stretnem s takými ľudmi, akých som možnosť bližšie spoznať nemal, napríklad džudistickú exotiku z Afriky," odhaľuje svoje pocity Z. Pálkovács. "Zápasil som s rôznymi aziatmi, Japoncami, Kórejcami, tých už ako-tak poznám, i keď nie tak dôsledne ako Európanov."

V čom sa Pálkovács oproti minulosti zlepšil? "Absolvovali sme ťažké sústredenia a zápasy, trebárs v rakúskom Mittersille, alebo Slovinsku, Moskve na super turnaji. Tam sa formovala moja fazóna, s džudistickou hrubou silou, doplnená vylepšenou technikou, výbušnosťou a rýchlosťou. A čo bolo ešte dôležité, prestal som už myslieť na problémy, ktoré ma postihli v súkromnom živote v súvislosti so súdom a džudo som začal robiť s čistou hlavou. V príprave som poplnil všetko, čo som si s trénerom naplánoval a som na tom lepšie ako kedykoľvek predtým."

Postup v olympijskom turnajovom pavúku... Z. Pálkovács: "Mám svoje predstavy. V prvom kole sa s Európanmi, alebo nasadeným borcami stretnúť nemôžem, napríklad s Japoncom Inouem, a Kanaďanom Gillom, zlatým a strieborným na OH v Sydney. Nechám sa prekvapiť, viem, že žreb je asi najdôležitejší a potom, aký deň vychytím. O nejakom súperovi na rozbeh ťažko hovoriť, dnes si už nenavyberáte, pretože džudo je tak vyspelé, že trebárs aj Nigéria, alebo Katar poznačené francúzskym džudom môžu narobiť na tatami problémy."

Pred olympiádou sa zrodila aj spolupráca s ťažkou váhou Semírom Pepicom, ktorý bude na olympiáde v kategórii nad 100 kg zápasiť za Austráliu. "Absolvoval som s ním tréningy doma v Banskej Bystrici i v Bratislave. Semír sa nezmenil, stále bojuje s takým štýlom, aký mal zažitý. Ja som išiel výkonnostne hore, zosilnel som a aj keď je Semír o váhu vyššie, také ľahké ako v minulosti to so mnou nemal. Rád konštatujem, že sme si spolu veľmi dobre zazápasili."

Pálkovácsov olympijský sen... "Nevypadnúť v prvom alebo druhom kole a figurovať v turnajovom pavúku čo najvyššie. Nechcem hovoriť konkrétne o umiestení, nechám sa sám prekvapiť. Každý na mňa tlačí, pripomína, že mám super sezónu a že môžem byť aj v semifinále. Džudo je však špecifický šport, raz sa darí, no potom stačí chvíľa nepozornosti, všetko sa zrúti a skončíte veľmi rýchlo."

Súvisiace články