Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

OH2004: Kenteris a Thanouová sa budú spovedať-ROZŠÍRENÉ-výpoveď-časy

TASR|13. aug 2004 o 10:18

Atény 13. augusta (TASR) - Vedenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) vyzvalo gréckych šprintérov Costasa Kenterisa a Katerinu Thanouovú, aby neúčasť ...

Atény 13. augusta (TASR) - Vedenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) vyzvalo gréckych šprintérov Costasa Kenterisa a Katerinu Thanouovú, aby neúčasť na štvrtkovom dopingovom teste vysvetlili pred disciplinárnou komisiou. Obom hrozí dvojročný zákaz činnosti.

Olympijského víťaza zo Sydney v behu na 200 metrov i striebornú zo stovky na OH 2000 chcel vo štvrtok večer navštíviť dopingový kontrolór, no v olympijskej dedine ich nenašiel. Po športovcoch neúspešne pátral aj šéf gréckej olympijskej výpravy Yannis Papadoyiannakis. "Oboch gréckych atlétov žiadam o vysvetlenie pred disciplinárkou," povedal prezident MOV Jacques Rogge.

Grécki šprintéri mali po termíne kontroly v noci na piatok motocyklovú nehodu. Obaja navštívili dom kouča Christosa Tzekosa a po odchode zo stretnutia havarovali na trénerovej motorke. Lekári si ich určitý čas chcú ponechať v nemocničnej starostlivosti. "Atléti neopustia nemocnicu. Nachádzajú sa tu, všetci vedia, že sú tu a funkcionári MOV ich môžu bez problémov vypočuť," povedal hovorca gréckeho olympijského tímu George Gakis.

Problém dvojice domácich atletických medailových nádejí dominuje aj v gréckej tlači. "Šokujúci Kenteris a Tanouová", žiari biely titulok na čiernom podklade denníka Ta Nea. "Gréci zmrzli", pridáva sa Eleftheros Typos. Športový denník Sportime nazval deň "Olympijský piatok trinásteho". Najtvrdší voči športovcom bol Ethnos s titulkom "Povedzte nám pravdu - dlhujete to všetkým Grékom, dokážte že ste čistí".

Vedenie MOV nariadilo obom športovcom, aby sa v piatok dostavili do hotela Hilton, kde budú vypovedať pred dopingovým výborom. "Kenteris dostal pozvánku na pol jednu miestneho času, Tanouová na 13. hodinu," povedal Manolis Kolimbadis, zástupca vedúceho gréckeho olympijského tímu.

Nariadenie vydal MOV po tom, ako lekár olympijského výboru Patrick Schamasch navštívil oboch atlétov v nemocnici, kde strávili noc po motocyklovej nehode.

Odmietnutie kontroly považuje MOV za rovnaký priestupok ako pozitívny test, za čo hriešnikom hrozí až dvojročná suspendácia. Za neabsolvovanie testu dostane športovec varovanie, tretí takýto prípad považuje MOV za odmietnutie kontroly. Tridsaťjedenročný Kenteris a jeho tréningová partnerka Tanouová mali problém s neúčasťou na teste už aj vlani, keď dopingových funkcionárov informovali, že budú trénovať na Kréte a namiesto toho boli v Katare.

Súvisiace články