Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

OH2004: Džudista Krnáč pred odletom do Atén s takmer 200-tisícovou sekerou

TASR|6. aug 2004 o 14:46

Bratislava 6. augusta (TASR) - Dvojica džudistov Jozef Krnáč a Zoltán Pálkovács už ukončila ucelenú prípravu na olympiádu a pomaly môže pred utorňajším ...

Bratislava 6. augusta (TASR) - Dvojica džudistov Jozef Krnáč a Zoltán Pálkovács už ukončila ucelenú prípravu na olympiádu a pomaly môže pred utorňajším odletom baliť kufre. Dvojnásobný medailista na ME Jozef Krnáč si do kufra pribalí pravdepodobne aj nečakanú záťaž. Ako povedal tréner Rastislav Mezovský, vážiť bude takmer 200-tisíc korún, ktoré si museli z rôznych zdrojov, súkromných, sponzorských, zväzových požičať, aby pokryli náklady na prípravu. V tomto prípade sa dlžníkom stal SOV, ktorý nebol schopný vyfinancovať schválenú celú sumu.

Rastislav Mezovský už zhruba dva mesiace opakuje na všetky svetové slovenské strany, že na Krnáča nedostal ani korunu a že sa bude musieť s kompetentnými porozprávať. "Pred dvoma týždňami som problém nastolil zástupcovi vedúceho výpravy v Aténach a generálnemu tajomníkovi SOV Martinovi Benkovi, Sľúbil, že všetko bude vyfinancované, neustále však len čakáme a pred odletom sa asi nedočkáme."

Jozef Krnáč mal byť z pohľadu financií bezproblémovým olympionikom. Z grantu MOV určeného pre talentovaných športovcov mu mali plynúť v štvrťročných splátkach doláre, s mesačným obnosom rovnej tisícky. R. Mezovský: "Viem, že SOV zápasí s finančným tlakom, aj preto došlo k priateľskej dohode, že sa príprava Krnáča mohla vyfinancovať aj zo zdroja MOV, ktorý bol určený na niečo iné. Od začiatku roka sme však z týchto peňazí od SOV taktiež nič nevideli. Dosť ma zaráža tento prístup, na jednej strane sa intenzívne rieši účasť, diéty a rôzne detaily našich olympionikov, na druhej strane naše prázdne ruky v priprave nikoho zo SOV dostatočne nezaujímajú."

Príprava Jozefa Krnáča na olympiádu nebola nákladná, ani premrštená. R. Mezovský: "Skôr sa ponúka výraz úsporná, pretože sme na ňu spotrebovali 170, maximálne 180-tisíc. Dokonca som netrval ani na úhrade celých 200-tisíc korún, ktoré každý olympionik dostal na prípravu, postačilo by mi len pokryť náklady. Ja sa predsa nemôžem zaoberať dôvodmi, ktorými mi SOV vysvetľuje meškanie financií, mojou úlohou bolo popri samotných tréningoch aj zabezpečiť prípravu. Okrem trénera, vybehávača financií som sa stal napokon aj dlžníkom, čo pred odletom do Atén pôsobí dosť paradoxne."

V džudistickej olympijskej výprave bude aj sparringpartner oboch slovenských džudistov Libor Pulc. R. Mezovský: "Je dosť vysoký a aj preto vhodný pre oboch. Čaká na neho dosť veľká dvojfázová zaberačka, keďže sa musí venovať až dvom. Tento zahrievací model sme si už v minulosti vyskúšali a nebolo prečo ho meniť. Až priamo na mieste sa dozvieme, v akom prostredí budeme zápasiť a v akom ešte zopár dní odtrénujeme. Dôležitý bude dátum 12. augusta, keď popoludní sa bude olympijský turnaj žrebovať. Zhadzovanie hmotnosti neznamená tentoraz nejaký rébus, tých jeden až dva kilogramy nadváhy v aténskych horúčavách nič neznamená."

Džudistickú minivýpravu na OH dobre naladilo tento týždeň záverečné sústredenie v Jičíne. R. Mezovský: "Už sa trochu prejavila blízkosť odletu, obaja sa viac sledovali, boli na seba prísnejší, s obavami z možného zranenia. Jozef Krnáč napríklad zvolnil po tom, čo sa mu ozval operovaný meniskus kolena. Štyri dni sme venovali najmä sparringu s juniormi a hodom. K dispozícii sme mali na to osobitnú telocvičňu, kde sa z ďalších našich džudistov stali nemotorné vrecia, s ktorými si na tatami olympionici pohadzovali. Viac do intenzity sme zachádzali na predchádzajúcom sústredení v maďarskom meste Paks, kde si Krnáč zazápasil aj s európskym šampiónom Ungvárim a Pálkovács zasa s olympijským víťazom Kovácsom. Dokonca Krnáč mal možnosť otestovať aj borcov z Dominikánskej republiky pripravujúcich sa na Atény a mohol zistiť, že na olympiáde nebude slabého súpera. Aj títo černosi sa vedia biť a disponujú značnou silou."

Súvisiace články