Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

OH2004: Cibák so Stacherom veria, že ich mladí zverenci sa v Aténach presadia

SITA|4. aug 2004 o 16:02

Bratislava 4. augusta (TASR) - Hoci prvá skupina vodných slalomárov odletí do dejiska OH 2004 v Aténach vo štvrtok (5. augusta), trénersky dvojčlenný ...

Bratislava 4. augusta (TASR) - Hoci prvá skupina vodných slalomárov odletí do dejiska OH 2004 v Aténach vo štvrtok (5. augusta), trénersky dvojčlenný predvoj Peter Cibák - Ján Stachera je na ceste pod Akropolu už druhý deň. Do hlavného mesta Grécka idú autom po vlastnej osi, lebo pretekárom vezú náhradné lode a ostatnú športovú výstroj. Po ceste cez Rakúsko a Taliansko sa do Grécka preplavia loďou z Ancony do Patrasu, odkiaľ ich ešte čaká 200 kilometrov po gréckych cestách.

Ján Stachera bude v Aténach koučovať svoju dcéru Gabrielu (24 rokov), ktorá bude štartovať už na druhej olympiáde, jeho mladší kolega Peter Cibák bude viesť Jána Šajbidora (21 rokov), jediného debutanta spomedzi slovenských vodných slalomárov. Ján Šajbidor, ktorý 9. miestom na MS 2003 v Augsburgu vyjazdil jedno olympijské miesto pre kategóriu K1 muži, milo prekvapil vo finále seriálu pretekov Svetového pohára, kde dlho mal šancu na to, aby sa stal prvým Slovákom, ktorý by v mužskom kajaku vyhral preteky SP. Nakoniec jedna malá chyba ho odsunula na 3. miesto.

Preto nie div, že práve od tohto historického úspechu sa odpichol aj Peter Cibák, keď hovoril o olympijských ambíciách mladého 21-ročného zverenca z KTK Dukla Liptovský Mikuláš i zo slovenskej reprezentácie. "Tie ambície, myslím si, že po posledných výborných výkonoch, nám aj stúpli," začal Peter Cibák. "Po posledných výkonoch vo finále Svetového pohára v Bourg St. Maurice, kde Jano mohol vyhrať, no napokon skončil tretí, si viac veríme. Myslím si, že Jano si veľmi upevnil sebavedomie a vedomie, že každý je poraziteľný," zdôraznil Cibák a pokračoval: "Myslím si, že v tejto dobe je Jano vo veľmi dobrej forme."

Ako tréner Šajbidora ďalej povedal veľmi spokojný bude, keď mladý reprezentant získa na OH v Aténach nejaký olympijský bod. "Čo sa týka prípravy, pripravovať sa bude už iba doma v Liptovskom Mikuláši. Máme tam dobré podmienky, dostatok vody. Takže už nič nemusíme vymýšľať. Nikam nemusíme cestovať. Doma je to dobré," povedal Cibák na margo záverečného obdobia olympijskej prípravy kajakára Šajbidora.

"Príprava na olympiádu bola mimoriadne ťažká a náročná. Náročné bolo najmä cestovanie po pretekoch. Dokonca také náročné, že sme kvôli nemu obetovali aj finále Svetového pohára a radšej sme zostali doma," povedal Stachera o posledných týždňoch štvorročného olympijského cyklu. Ako skúsený tréner konštatoval, spolu s Gabrielou sa vrátili k základom trénovania. "Trochu sme potrénovali, aby sme nevyšli z tempa. Vodný slalom nie je taký exaktný šport ako atletika, či plávanie. Vo vodnom slalome je úspech podmienený mnohými faktormi. Tam svoju úlohu zohrá trať, náročnosť vodného terénu, respektíve momentálna forma pretekára," pokračoval Stachera. "Je toho veľa, čo sa vo vodnom slalome podpisuje pod úspech či neúspech. S každým olympijským bodom by som bol nadmieru spokojný. A spokojný budem aj vtedy, keď Gaba zajazdí optimálnu jazdu, keď podá špičkový výkon. Možno ten špičkový výkon bude stačiť na medailu a možno nebude stačiť ani na 10. miesto. Predpovedať úspech vo vodnom slalome je veľmi ťažké. Preto nerád dopredu vynášam nejaké prognózy. Nerád sa v tomto smere hrám na prognostika. Vodný slalom je veľmi ťažký šport," dodal Stachera.

Súvisiace články