Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

OH2004: 6 dní:Obhajcovia zlata zo Sydney idú do Atén opäť s najvyššími ambíciami

TASR|7. aug 2004 o 15:25

Bratislava 7. augusta (TASR) - Hoci štyria z poltucta slovenských olympionikov - vodných slalomárov už od piatka trénujú priamo v areáli Helliniko, bratia ...

Bratislava 7. augusta (TASR) - Hoci štyria z poltucta slovenských olympionikov - vodných slalomárov už od piatka trénujú priamo v areáli Helliniko, bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, obhajcovia titulu zo Sydney, sa pod vedením otca a trénera Petra Hochschornera st. až do nedele pripravovali v domácich podmienkach v Čunove.

Trojica Hochschornerovcov sa do Atén vyberie až v nedeľu 8. augusta. "Záver prípravy absolvujeme doma v Čunove a potom sa presunieme priamo do Atén, kde sa budeme pripravovať ešte týždeň. Je tam veľmi ťažká trať. Trénovali sme už na nej, vieme do čoho ideme," povedal Pavol Hochschorner necelý týždeň pred otvorením Hier XXVIII. olympiády v Aténach (13. - 29. augusta). "Do Atén ideme ako obhajcovia s tými najvyššími ambíciami. Chceli by sme obhájiť prvenstvo zo Sydney, ale vieme, že to nebude jednoduché. Vo vodnom slalome je veľa faktorov, ktoré rozhodujú o úspechu. Uvidíme aká bude trať. Ako budú postavené bránky. Či nám sadne počasie. Či budeme mať deň D," pokračoval Pavol, "hovorca" v minulosti mnohokrát pozláteného bratislavského dvojkanoe.

Ako uviedol otec a tréner v jednej osobe, najviac času v predolympijskej príprave strávili stavbou a technickými úpravami novej lode. "Každý rok sa musia robiť nejaké úpravy, no tento rok toho bolo nejako veľa aj na môj vkus," tvrdil Peter Hochschorner starší, ktorý je známy tým, že on rôzne technické vymoženosti skôr vyhľadáva ako by ich zaznával. "Každú úpravu sme museli otestovať, vyskúšať. Tam sme stratili veľa času. Ale inak svedomie máme čisté, všetko, čo sme si naplánovali, sme v príprave splnili. Do Atén ideme dobre pripravení. Mám taký pocit, že chalani majú takú formu ako pred štyrmi rokmi v Sydney. Zlato z Austrálie chceme obhájiť," povedal tréner ŠKP Bratislava. "V príprave sme preto urobili všetko. Lenže vodný slalom je šport. Môže sa stať, že to nevyjde. Naši vodní slalomári sú však dobre pripravení. Keď budeme mať šťastie, bude to, myslím si, dobre. Keď nebudú mať všetci šťastie, malo by to byť tiež dobre, lebo vodní slalomári nejakú medailu z Atén určite prinesú, " neskrýval tréner bratislavských vodáckych dvojčiat optimizmus.

Hochschornerovcov za najväčších favoritov celej súťaže v kategórii C 2 určili odborníci aj preto, lebo oni šesť rokov za sebou vyhrali seriál pretekov SP v kategórii C2. Tento zlatý poltucet v seriáli SP dokazuje, že obhajcovia zlata zo Sydney sú na najlepšej ceste zopakovať si olympijský triumf z magického roku 2000.

"Oproti minulosti sme menej jazdili na vode, viac sme trénovali na suchu. Preto teraz - týždeň pred našou súťažou v Helliniko - budeme zaberať naplno aj vo vode. Najhoršie bolo zvyknúť si na prechod zo sladkej vody na slanú, ktorá tečie v tomto aténskom areáli," povedal Pavol. "Do Atén ideme vybojovať zlato. Veď ľudia okolo nás o ničom inom teraz ani nehovoria," zapojil sa do besedy Peter Hochschorner mladší. "Táto viera ľudí v náš úspech je pre nás nielen veľkým ocenením a povzbudením, ale aj veľkým záväzkom. Ľudia nám veria a my ich predsa nemôžeme sklamať," povedal s plachým úsmevom Peter junior. "Lenže nikto okolo nás by nemal zabúdať, že vodný slalom je iba šport. A v športe sa môže stať všeličo," doložil vysoký zadák úspešného slovenského dvojkanoe.

Súvisiace články