Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Pochodeň v gréckej Olympii ponesie premiérovo ako prvá žena

Ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. feb 2020 o 12:19

Pocty sa dočkala strelkyňa Korakakiová.

ATÉNY. Vôbec premiérovo v histórii ponesie ako prvá olympijskú pochodeň v gréckej Olympii zástupkyňa ženského pokolenia.

Grécky olympijský výbor vo štvrtok informoval, že 12. marca v "kolíske olympijských hier" vybehne s ohňom športová strelkyňa Anna Korakakiová, zlatá medailistka v športovej pištoli 30+30 na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

Oheň počas slávnostného ceremoniálu zapáli herečka v úlohe starogréckej kňažnej. Tradičný symbol hier vzkriesi starodávnou metódou - pomocou zrkadla a slnečných lúčov.

Štafeta s olympijskou pochodňou pobudne v Grécku týždeň, následne ju odovzdajú organizátorom tohtoročných OH v japonskom Tokiu.

Ako posledná ju na gréckom území ponesie olympijská šampiónka spred štyroch rokov v skoku o žrdi Katerina Stefanidiová.

V dejisku OH 2020 ako prvé ponesú pochodeň hráčky víťazného tímu Japonska, ktoré v roku 2011 triumfovali na ženských futbalových majstrovstvách sveta v Nemecku.

Pochodeň vyštartuje 26. marca 2020 v J-Village neďaleko Fukušimy, ktorá sa nachádza približne 250 km severne od Tokia.

Miesto štartu pochodne na japonskom území bude symbolické, keďže túto oblasť pred takmer deviatimi rokmi poškodilo silné zemetrasenie.

Následné prívalové vlny cunami vtedy zničili mnoho budov a spôsobili vážnu haváriu v tamojšej jadrovej elektrárni. OH 2020 v Tokiu sa uskutočnia od 24. júla do 9. augusta.

Súvisiace články