Do olympiády ostáva sto dní. Miestenku má zatiaľ dvadsať Slovákov

OH v Tokiu, ilustračná fotografia.
OH v Tokiu, ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|13. apr 2021 o 17:15

V Tokiu ich čakajú prísne opatrenia.

TOKIO. Rovných 100 dní pred plánovaným štartom OH v japonskom Tokiu (23. júla do 8. augusta 2021) má Slovensko istotu zatiaľ 20 miesteniek v súťažiach pod piatimi kruhmi.

Do Tokia odcestuje sedem reprezentantov SR v športovej streľbe, zatiaľ piati majú právo štartu v rýchlostnej kanoistike, traja vo vodnom slalome, dvaja v cestnej cyklistike a po jednom v atletike, športovej gymnastike a stolnom tenise.

Mnoho ďalších ešte má možnosť zabojovať o olympijskú miestenku, pretože vo väčšine odvetví stále prebieha kvalifikačný proces a miesta budú rozdelené na plánovaných kvalifikačných turnajoch, športovci ich môžu získať splnením predpísaného limitu alebo na základe rebríčkového postavenia.

"Pôvodne sme kalkulovali, že by sa ich mohlo kvalifikovať zhruba 50 až 55. Situácia je však zložitá. Príprava mnohých našich športovcov sa v dôsledku pandémie veľmi skomplikovala.

A došlo aj k zrušeniu mnohých kvalifikačných podujatí, takže sa účastníci budú oveľa viac vyberať na základe rebríčkového postavenia. Dnes to vidím tak, že budeme radi, ak vo výprave budeme mať 45 športovcov,“ cituje vedúceho slovenskej výpravy Romana Bučeka oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Komplikovaná príprava

Pandémia koronavírusu komplikuje Slovákom nielen kvalifikačný proces, ale aj prípravu na olympijské hry. Mnohí slovenskí športovci totiž pred Tokiom plánovali kempy v zahraničí, väčšinou priamo v Japonsku.

"Viem, že stolní tenisti od pôvodných plánov kempu v Gifu upustili. Mám informáciu, že niečo si po zväzovej línii vybavujú karatisti aj džudisti, ale v týchto dvoch športoch zatiaľ nemajú kvalifikovaných športovcov," ozrejmil Buček na webe olympic.sk a pokračoval:

"SOŠV dlhodobo priamo vstupuje do prípravy tréningových kempov atlétov a rýchlostných kanoistov. Atléti budú mať kemp v kampuse Meikai Univerzity v mestečku Urajasu, čo je predmestie Tokia. Podľa posledných informácií však budú mať k dispozícii na užívanie menej športovísk, než mali mať pred rokom.

Jednotliví atléti by sa do Olympijskej dediny mali premiestniť až krátko pred ich súťažami. Rýchlostní kanoisti plánujú kemp v Omigawe a v Katori City v prefektúre Čiba. Tiež majú priletieť vo dvoch skupinách - 12. a 19. júla. Tieto kempy sa zdajú byť realizovateľné, ale isté je, že výpravy atlétov aj rýchlostných kanoistov na nich budú musieť splniť veľmi náročné podmienky."

Na snímke slovenskí reprezentanti Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Marko Mirgorodský.
Na snímke slovenskí reprezentanti Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Marko Mirgorodský. (Autor: TASR)

Na vode v Tokiu až v júli

Situácia sa výrazne skomplikovala reprezentantom SR vo vodnom slalome, ktorí plánovali hneď niekoľko kempov v dejisku OH. Japonci ich však kvôli pandémii zrušili.

"Podľa posledných informácií umožnia vodným slalomárom zo sveta trénovať na olympijskej trati až od 1. do 19. júla. Budú však musieť bývať v hoteli a budú podliehať odlišnému režimu, než je olympijský. Oficiálne otvorenie kanála sa uskutoční až 20. júla. V tom čase už budú môcť bývať v dedine.

O organizačných veciach teraz komunikujeme so zväzom. Zatiaľ nie je celkom jasné, aké karanténne predpisy sa na slalomárov budú vzťahovať, ani kedy si budú musieť aktivovať dve mobilné aplikácie, ktoré všetci akreditovaní na OH zo zahraničia musia používať už 14 dní pred odletom do Japonska. Toto ešte musíme zistiť,“ dodal Buček.

Pandémia ochorenia COVID-19 nekomplikuje len prípravu Slovákov, ale aj športovcov z iných krajín. A tiež plány organizátorov. O tom, ako napokon bude prestížne podujatie vyzerať, rozhodnú okolnosti, ktoré sa priebežne menia.

Slovenské vybojované miestenky do Tokia

/zdroj: olympic.sk/

ŠPORTOVÁ STREĽBA (7)

Trap aj mix trap - muži (2): Erik Varga (vybojoval obe miestenky), druhý účastník je zatiaľ nejasný (určí ho strelecký zväz, najpravdepodobnejší je Marián Kovačócy)

Trap aj mix trap - ženy (2): Zuzana Rehák Štefečeková (vybojovala obe miestenky), Jana Špotáková (pravdepodobná druhá účastníčka)

Skeet - ženy (1): Danka Barteková (vybojovala miestenku)

Vzduchová pištoľ - muži (1): Juraj Tužinský (vybojoval miestenku)

Vzduchová puška - muži (1): Patrik Jány (vybojoval miestenku)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (5)

K1 - muži 1000 m (1): miestenku vybojoval Peter Gelle, ale nemá ju na meno, o tom, kto pôjde, sa rozhodne v domácej kvalifikácii

K4 - muži 500 m (4): miestenku vybojovala zostava Samuel Baláž, Csaba Zalka, Erik Vlček a Adam Botek, v hre o miesto v K4 je aj Denis Myšák

VODNÝ SLALOM (3)

K1 - muži (1): Jakub Grigar (vybojoval miestenku a má ju aj na meno)

C1 - muži (1): o miestenku na meno bojuje trojica Alexander Slafkovský (vybojoval ju), Matej Beňuš, Michal Martikán

K1 - ženy (1): o miestenku na meno bojujú Eliška Mintálová (vybojovala ju) a Jana Dukátová

CYKLISTIKA (2)

Cestná cyklistika - muži (2): Obe miestenky, ktoré vybojoval Peter Sagan, sú na preteky s hromadným štartom, jedna platí aj pre časovku. Meno druhého pretekára zatiaľ nie je známe.

ATLETIKA (1)

Chôdza na 50 km: Matej Tóth (splnil limit)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (1)

Viacboj - ženy (1): Barbora Mokošová (miestenku má na meno)

STOLNÝ TENIS (1)

Dvojhra - muži (1): Wang Jang (miestenku má na meno)

Nachádzate sa tu: