Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Odzvoní fiasku po zemetrasení?

Sportnet|Publikované 18. sep 2008 o 22:00

To, že sa ani jeden slovenský pästiar nekvalifikoval na olympijské hry v Pekingu, vyvolalo menšie zemetrasenie v Slovenskej asociácii boxerov

amatérov. Bolo to fiasko a tak na svoje posty rezignovali čelní predstavitelia - prezident Štefan Sedláček i viceprezident Jaroslava Makatura. Na budúci týždeň sa bude konať valné zhromaždenie SABA a tam bude zvolený nový šéf.

KOŠICE. Toto športové odvetvie sa v posledných rokoch len potáca a kvasenie trvá už príliš dlho. Premieta sa do hlavne do neuspokojivých výsledkov. Sporadické záblesky najmä v mládežníckych kategóriách nekorešpondujú s trvalými úspechmi v medzinárodnom ringu.

Chýbajú peniaze

Kameňom úrazu je malá kôpka financií, ktoré treba nielen na zabezpečenie štátnej reprezentácie, ale aj na fungovanie klubov. "Máme niekoľko mladých chlapcov, no stoja, nemajú kde boxovať. Pokiaľ nebude pravidelná súťaž, tak sa nepohneme z miesta. No sponzori uprednostňujú futbal či hokej a na iné už niet prostriedkov. Pritom za jednu sezónu účastník extraligy "nespapá" až takú horibilnú sumu - je to približne 700-tisíc korún," poznamenal Marián Smolák, kormidelník slovenských kadetov a juniorov, ktorý pôsobí v MŠK Vranov. Po dlhšej pauze je aktuálna otázka rozbehnutia nového ročníka najvyššej domácej súťaže. Ak všetko dobre pôjde, mohol by sa začať už túto jeseň. Predbežne sa prihlásilo päť tímov - Dubnica, Galanta, Vranov, Slovenské Nové Mesto (vedno s Košicami) a Nitra (s ŠKP Bratislava). "Hoci divácke zázemie je všade značné, predsa každý klub zápasí s priazňou mecenášov. Preto v hnutí sa čaká na takého prezidenta, ktorý by získal korunky." Nateraz sú viacerí kandidáti na túto pozíciu, hoci oficiálne to naznačil iba generálny sekretár SABA Tibor Hornig. V kuloároch sa hovorí aj o adeptoch zo Slov. N. Mesta či Bratislavy. Takže pôjde o to, kto viac zalobuje a presvedčí o svojej vhodnosti i schopnosti pritiahnuť solventných sympatizantov boxu.

Ako ďalej

Okrem funkcionárov bude určený aj nový tréner seniorského národiaka. O túto rolu sa uchádza doterajší kouč Tibor Hlavačka, predošlý lodivod Dušan Bučko, ale i ďalší. "Mám na starosti nádeje, takže sa tam netlačím," zareagoval na možnosť posadiť sa na túto stoličku M. Smolák, ktorý sa hotuje na extraligu so svojimi zverencami. Vo vlastnej liahni má hlavne mladých borcov, ktorých by mohli doplniť skúsenejší Harnádek, Vaľko, Hyravý. Do úvahy prichádza aj posilnenie mančaftu z prešovského klubu alebo z Humenného. Dôležité tiež bude, akým smerom sa vyberú reprezentanti. Práve olympijský turnaj ukázal, ako si treba počínať. "Kubánci začali preferovať silu, posilňovňu a padli, rovnako sklamali Američania. V príprave dominuje gymnastika, atletika. Hladké svaly a pružnosť sa presadzujú stále viac." Onedlho budú ME v Anglicku, ale ešte sa nevie, kto zo Slovenska tam pocestuje. A hlavne je otázne, na aké výsledky si môžu trúfnuť naši? "Je na zamyslenie, že národiak trénuje dvojfázovo, pritom my sme na klubovom sústredení zaberali až tri razy denne. Takže treba značne pridať v nasadení a intenzite formovania borcov," pripomenul M: Smolák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.