Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Odoberú Kataru MS vo futbale? Vyšetrovacia správa je hotová

Ilustračné foto. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 5. sep 2014 o 12:44

Správa o vyšetrovaní údajnej korupcie pri voľbe dejiska MS vo futbale 2022 má 350 strán.

ZÜRICH. Šéf vyšetrovacej komory etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Michael Garcia odovzdal správu o zisteniach súvisiacich s pochybnou voľbou Ruska a Kataru za organizátorov majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022.

Vyšetrovanie údajnej korupcie sa uzavrelo tesne pred začiatkom svetového šampionátu v Brazílii 9. júna s tým, že správa bude hotová v závere júla. Termín posunuli na úvod septembra.

Správa má 350-strán

Skúmanie prípadu viedol šéf vyšetrovacej komory Garcia. Výsledky zhrnuté do 350-stranovej správy posunul súdnej komore etickej komisie na čele s Joachimom Eckertom. Ten rozhodne o prípadných dôsledkoch. Niektorí kritici očakávajú, že Kataru odoberú usporiadateľské práva.

Katar v súboji o MS 2022 zdolal USA, Austráliu, Japonsko a Kórejskú republiku. Tá istá exekutíva v decembri 2010 vybrala aj hostiteľa MS 2018, Rusko zvíťazilo na úkor Anglicka, Portugalska so Španielskom a Belgicka s Holandskom.

V britskej tlači sa objavili obvinenia, že voľba Kataru bola kúpená. The Sunday Times sa odvolali na "e-maily, účty a ďalšie dokumenty", ktoré údajne dokazujú, že bývalý šéf katarského futbalu Mohamed bin Hammam za podporu kandidatúry rozdal 5 miliónov dolárov.

Traja už skončili

Bin Hammam bol 16 rokov členom exekutívy FIFA a jeho účinkovanie na futbalovej scéne sa skončilo po odhalení korupcie v rámci kampane pred voľbami prezidenta FIFA.

O kontroverznom dejisku MS 2022 rozhodli členovia výkonného výboru FIFA, z ktorých traja už nie sú vo svojich funkciách.

Z rôznych dôvodov sa z futbalového prostredia vytratili Brazílčan Ricardo Teixeira, Paraguajčan Nicolás Leoz a Trinidadčan Jack Warner, všetci boli známi korupčným správaním.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.