Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Odborníci odporučili pre MS 2022 november a december

Na archívnej snímke z 2. decembra 2010 prezident FIFA Joseph Blatter (uprostred), ruský prvý vicepremiér Igor Šuvalov (vpravo) a šejk Mohammed bin Chalifa Al Thani z Kataru po tom, čo oznámili že majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2018 budú v Rusku a (Autor: archív TASR/AP)
SITA|Publikované 24. feb 2015 o 11:01

Návrh ešte musí schváliť výkonný výbor FIFA na zasadnutí 19. - 20. marca v Zürichu.

DAUHA. Pracovná skupina FIFA navrhuje pre futbalové MS 2022 v Katare mesiace november a december. Táto alternatíva zvíťazila nad zimným januárom a jarným májom.

Záverečný turnaj by mal trvať kratšie ako doterajších 32 dní. Skupina zohľadnila viaceré faktory, medzi nimi aj islamský sviatok ramadán, ktorý sa začne 2. apríla, čo vyradilo z hry jarné mesiace presadzované európskymi klubmi.

Návrh ešte musí schváliť výkonný výbor FIFA na zasadnutí 19. - 20. marca v Zürichu.

Prezident FIFA Sepp Blatter presadzoval práve záver kalendárneho roka, aby sa podujatie vyhlo kolízii so zimnými olympijskými hrami 2022, ktoré sa budú konať 4. - 20. februára bez ohľadu na to, či ich usporiada čínsky Peking alebo kazašské Almaty.

Blatter je člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Odporcami favorizovaného riešenia sú európske kluby a ligové súťaže, pretože budú musieť na niekoľko týždňov prerušiť rozbehnutú sezónu.

"Pre futbalovú rodinu je zmena termínu náročnou výzvou," vyhlásil podľa serveru eurosport.yahoo.com šéf Európskej klubovej asociácie (ECA) Karl-Heinz Rummenigge.

"Plán stretnutí po celom svete by sa musel prispôsobiť, čo si vyžaduje kompromis od všetkých zúčastnených strán. Nie je možné, aby európske kluby a ligové súťaže znášali náklady spojené s takýmto riešením. Očakávame finančnú kompenzáciu."

Katar vybrala exekutíva FIFA za hostiteľa šampionátu v decembri 2010. Odvtedy sa diskutuje o tom, ako vyriešiť problém s extrémnymi horúčavami v krajine v tradičnom letnom termíne futbalových MS. Blatter po voľbe vyhlásil, že turnaj sa uskutoční v lete, ak Katar nepožiada o zmenu.

Činnosť pracovnej skupiny sa ešte neuzavrela, teraz musí svojmu návrhu prispôsobiť program kvalifikácie. Otvorená zostáva otázka Pohára konfederácií. V hre je možnosť, že tradičné testovacie podujatie sa uskutoční v inom ázijskom štáte, pričom katarských usporiadateľov preveria majstrovstvá sveta klubov v decembri 2021.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články