Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Od Oklahomy Beckovi narástlo sebavedomie

Sportnet|Publikované 17. sep 2002 o 22:00

Prešov - Jeden z adeptov na pozíciu slovenskej dvojky v zápase tohtoročného Davis Cupu o udržanie v Svetovej skupine DC medzi Slovenskom a Rumunskom,

Karol Beck (na obr.), má za sebou solídny rok. Po tom, čo sa v januári dostal do švrťfinále turnaja v Dallase (kde v osemfinále zdolal Rumuna Trifua 6:4, 6:2) absolvoval premiéru v slovenskom daviscupovom tíme.

V Oklahoma City, kde Slováci podľahli USA 0:5, vo februári zviedol pekné súboje s Petom Samprasom (3:6, 7:6(3), 1:6, 5:7) a Andym Roddickom (4:6, 6:7(5)). Beck sa potom dostal do švrťfinále turnaja v japonskom Kjóto, v Budapešti, do 2. kola grandslamového Wimbledonu (v druhom kole vypadol s Rumunom Pavelom - 6:3, 1:6, 6:7(2), 4:6. Potom vyhral challenger v anglickom Bristole, dostal sa až do finále turnaja v Manchestri, semifinále turnaja v Bronxe. V tomto roku sa teda stretol s dvojicou Rumunov, ktorú uvidíme i v Prešove, pričom ide o kompletný výpočet Beckových skúseností s rumunským tenisom.

Pravda, od piatku do nedele ich môže rozšíriť. "Rumuni prišli v najväčšej sile, určite bude hrať dvojica Pavel - Voinea. Uvidíme, aké to bude. Verím však, že vyhráme," hovorí Karol Beck. Keďže s rumunskou jednotkou sa na trávnatých dvorcoch All England Clubu stretol, mohol by odhadnúť, čo na Pavela platí. "Určite mu treba hrať rýchlo do forhendu, ten totiž nemá taký rýchly resp. nevie s ním kontrovať tak, ako s bekendom. Ten má podľa mňa bezchybný. Takže rýchla hra do forhendu a potom ho zatlačiť do defenzívy, do bekendu. Ale jednoducho, treba naňho vyrukovať s rýchlou hrou."

Gabriel Trifu sa špecializuje skôr na štvorhru, v dvojhre sa na turnajoch lúčil v prvých kolách. "On má výborný servis a povedal by som, že aj volej. Vo štvorhre nastupuje samozrejme viac ako v singloch. Debla asi bude hrať Trifu a Pavel a bude to viac ako ťažké. Najlepšie asi bude Trifuovi returnovať jeho podania a držať si svoj servis."

Po tom, čo pre svet neznámy Beck nastúpil v Oklahoma City a favorizovanej legende Samprasovi a nastupjúcej hviezde, Roddickovi, vzdoroval viac ako statočne, mu evidentne stúplo sebavedomie. Prejavilo sa to na jeho výsledkoch počas roka. "Určite. Hral som aj s lepšími hráčmi a mám dojem, že už som tam. Viem, ako hrať na tých lepších, už sa len dostať do prvej stovky," hovorí momentálne 144. hráč svetového rebríčka.

Naposledy hral v Taškente (Presidents Cup, 550 tisíc USD), kde zaujal výkonom proti Rusovi Safinovi, prehral s ním po tuhom boji - 6:7(4), 7:6(3), 4:6. Poukazuje tento výsledok, ako i víťazstvo v 1. kole nad Holanďanom Sluiterom (76. miesto v rebríčku, 6:1, 7:6 (5)), ináč prvým hráčom prvej stovky, ktorého Beck zdolal, na aktuálnu formu? "Určite áno. Hrám dobre, so Safinom som hral celkom vyrovnaný zápas. Jednoducho, som v pohode," dodáva Beck, ktorý sa na Prezidentský pohár prihlásil pred mesiacom. "V Bukurešti som nechcel hrať pred Davis Cupom na antuke, brazílska Bahia zas bola ďaleko. Chlapci mi pritom povedali, že v Taškente je dobrý turnaj, tak som išiel tam. A musím povedať, že bol naozaj vynikajúci, perfektne zorganizovaný, na budúci rok tam pôjdem zas. Spoluorganizujú ho Iraelčania, tá organizácia je bezchybná," hovorí 20 - ročný hráč Národného tenisového centra v Bratislave, ktorý vo štvorhre vypadol vo štvrťfinále s Bielorusom Volčkovom s neskoršími víťazmi debla, Juhoafričanmi Adamom a Koenigom.

Víťazom Prezidentského pohára sa nakoniec stal Rus Jevgenij Kafeľnikov po finálovom víťazstve nad Volčkovom 7:6 (6), 7:5, trofej víťazovi odovzdal osobne prezident Uzbekistanu, trochu kontroverzný Islam Karimov.

Vráťme sa ku Davis Cupu. Beck by mal možno jasnejšiu pozíciu dvojky, to možno by hádam platilo v prípade, ak by sa Karol Kučera nevrátil do tímu. "Jasné. Ale myslím, že je dobré, že Kajo došiel. Má určite viac skúseností a verím, že tím podrží," hovorí na záver Karol Beck, ktorý už v Prešove párkrát hral. "Ešte za mladších žiakov. Počul som však, že v minulom roku tu bola výborná atmosféra. Zatiaľ je všetko v pohode, uvidíme..."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.