Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Očakáva sa zrušenie aktuálnej sezóny NHL

Sportnet|27. dec 2004 o 00:00

NEW YORK - Na piatok 14. januára 2005 zvolal hlavný komisár zámorskej NHL Gary Bettman stretnutie vedenia súťaže, na ktorom sa očakáva po súhlase najvyšších zástupcov tridsiatky klubov oznámenie o definitívnom zrušení ročníka 2004/2005. Výluka v najprest

Gary Bettman.

FOTO - REUTERS

ížnejšej hokejovej lige sveta, ktorú zapríčinila neschopnosť majiteľov klubov a Hráčskej asociácie NHLPA nájsť dohodu o kolektívnej zmluve, už trvá 99 dní a neodohralo sa 470 zápasov základnej časti.

"Nemôžem potvrdiť žiadny podrobný program tohto stretnutia. Nebolo by to fér a mohlo by to ovplyvniť celý proces vyjednávaní," povedal výkonný viceprezident NHL Bill Daly. Naposledy, keď sa stretli majitelia klubov s Bettmanom (15. septembra), dostal komisár právo začať "lockout".

Podľa Bettmana by sa v prípade dohody liga rozbehla, to by však vzhľadom na ubiehajúci čas muselo byť v prijateľnom termíne. "Kalendár nie je téma. Témou je uzavretie dohody," povedal ešte začiatkom mesiaca komisár, no v polovici decembra skrachovalo posledné veľké a kľúčové rokovanie vedenia NHL a majiteľov klubov so zástupcami hokejistov, ktorí navrhovali paušálne zredukovanie platov o 24 percent.

Neuralgickým bodom výluky tak stále zostáva zavedenie platového stropu, ktorý vedenie a zamestnávatelia vehementne presadzujú a hokejisti s rovnakou razanciou odmietajú. Posledná výluka v sezóne 1994/1995 znamenala prerušenie súťaže až do 11. januára a v skrátenom ročníku sa odohralo iba 48 duelov základnej časti. Ešte nikdy v histórii hlavných severoamerických športov sa nestalo, aby sa celý ligový ročník v dôsledku výluky, resp. štrajku neodohral a Stanleyho pohár sa udeľoval každoročne pravidelne od roku 1919, keď finálovú sériu Montrealu so Seattlom znemožnila chrípková epidémia. (tasr)

Súvisiace články