Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Obrovská dráma vo finále guliarov so zlatým koncom pred Bilonoga

TASR|18. aug 2004 o 18:59

Olympia 18. augusta (TASR) - Ukrajinec Jurij Bilonog sa stal olympijským víťazom vo vrhu guľou. V starobylej Olympii dosiahol v záverečnom pokuse 21,16, ...

Olympia 18. augusta (TASR) - Ukrajinec Jurij Bilonog sa stal olympijským víťazom vo vrhu guľou. V starobylej Olympii dosiahol v záverečnom pokuse 21,16, navlas vyrovnal strieborného Američana Adama Nelsona, no keďže mal lepší druhý výkon (21,15) ako Nelson, ktorý dosiahol päť neplatných pokusov, tešil sa zo zlata. Na bronzový stupienok vystúpil Dán Jachim Olsen s 21,07 m.

V Olympii sa vznášalo fluidum antických čias. Finále s koloritom gréckej nefalšovanej hudby a s divákmi, ktorí si urobili pohodlie ako sa na amfiteáter patrí, sa nemali čas nudiť, pretože maximálne dramatický záver ich zodvihol zo sviežej trávy. Ukrajinec Jurij Bilonog celú súťaž naznačoval vyrovnanú formu a so sériou 21,15 - 21,15 - 21,07 - x - x - 21,16 si zaslúžene zažiadal o zlato najlepším sezónnym výkonom. Obdivuhodné bolo, akým spôsobom sa dokázal ako jediný sústrediť na svoj záverečný pokus. Strieborný Adam Nelson si zopakoval striebornú medailu z OH v Sydneyď2000 trochu žalostným spôsobom. Najšpinavší finalista, ktorý si tričko pred každým pokusom odhadzoval do piesku maximálne sústredený na výkon, už po prvej sérii viedol s 21,15 m, Potom mal technické problémy a v tretej sérii dokonca padol. V záverečnom pokuse sa vybičoval, no nešťastne prešľapol na zlomok sekundy zboku kruh. Darmo sa hádal, nespokojne burácal, prešľap bol regulárny a pokus, ktorý by mu navrátil zlatý piedestál, označili rozhodcovia za neplatný a nemeral sa. Na treťom mieste Dán Joachim Olsen sa najďalej dostal v 3. pokuse s 21,07 a vybojoval pre svoju krajinu prvú guliarsku medailu.

Tridsaťročný Ukrajinec Bilonog, 5. na OH v Sydney, tretí vlani na MS v Paríži a bývalý halový majster sveta, zasadol na guliarsky olymp po Fínovi Harjuovi, zlatom zo Sydney, a znemožnil Američanom získať osemnáste guliarske zlato v olympijskej histórii. Američania mali v Olympii smolu, Godina nepostúpil do užsšieho finále, Nelson prišiel o zlato posledným pokusom Bilonoga, z kvalifikácie nepostúpil ďalší Američan Hoffa a napokon, ešte v domácej kvalifikácii krachol v tomto roku tabuľkovo najlepší Cantwell.

Súvisiace články