Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Obnova Tatranského pohára na Štrbskom Plese

Sportnet|Publikované 16. dec 2008 o 23:00

Najznámejšími medzinárodnými lyžiarskymi pretekmi v klasických lyžiarskych disciplínach sa stali preteky v Športovom areáli na Štrbskom Plese pod

názvom Tatranský pohár, ktoré sa tu naposledy konali v januári 2003 ako preteky SP "B" v severskej kombinácii. Po 5-ročnej organizátorskej odmlke sa lyžiarski činovníci rozhodli "oprášiť" zašlú slávu týchto pretekov, počas ktorých do Vysokých Tatier zavítali v minulosti všetci najlepší svetoví lyžiari - klasici, či to už boli bežci, skokani alebo združenári.

ŠTRBSKÉ PLESO. Tatranský pohár býval v minulosti vždy v Tatrách sviatkom a tradične sa uskutočňoval v treťom marcovom týždni ako medzinárodné preteky v behoch na lyžiach, v skokoch na oboch mostíkoch a v severskej kombinácii. Novú kvalitu, ale aj posuny termínov pretekov o Tatranský pohár spôsobil vznik jednotlivých svetových pohárov v týchto disciplínach. Je viac ako symbolické, že prvé finálové súťaže všetkých SP sa z rozhodnutia FIS konali práve na Štrbskom Plese, či to už bol Svetový pohár v behoch žien v roku 1978, v skokoch na lyžiach v roku 1981 alebo v severskej kombinácii v roku 1984.

Bohatá história

O postavení Tatranského pohára na domácej i svetovej scéne najlepšie vypovedá štatistický sumár usporiadaných vrcholných podujatí v doterajšej 36-ročnej histórii Tatranského pohára, ktorý zahŕňa usporiadanie 31 pretekov svetového pohára (z toho 11-krát SP v behoch na lyžiach, 11-krát SP v severskej kombinácii a 9-krát SP v skokoch) a podľa terajšej kategorizácie aj 22 pretekov Kontinentálneho pohára (z toho 15-krát v skokoch na lyžiach a 7-krát v severskej kombinácii).

Najvýznamnejším ročníkom Tatranského pohára v doterajšej histórii bol 28. ročník Tatranského pohára v roku 1993, keď bolo usporiadaných až päť finálových pretekov Svetového pohára v behoch na lyžiach a v severskej kombinácii. Nezabudnuteľným zážitkom zostane finálový súboj štafiet mužov v behoch na lyžiach priamo na cieľovej čiare medzi finišmanmi Nórom Daehlim a Talianom Faunerom, ktorému nadšene aplaudovalo 25-tisíc prítomných divákov. V severskej kombinácii očaril Tatry Japonec Kenji Ogiwara, ktorý prvýkrát v lyžiarskej histórii získal pre krajinu vychádzajúceho slnka krištáľový glóbus najlepšieho lyžiara sveta. Zo žien najviac upútala usmievavá sympatická Talianka Manuela di Centa, ktorá nielen zvíťazila, ale o niekoľko rokov neskôr ako členka medzinárodnej horolezeckej expedície dokonca pokorila najvyššiu horu sveta Mount Everest v Himalájach. Za výbornú organizáciu týchto pretekov a vytvorenie najlepších podmienok na prácu novinárov dostal organizačný výbor Tatranského pohára najvyššiu cenu športových novinárov AIPS, až doteraz ako jediný organizátor lyžiarskych svetových pohárov v klasických disciplínach z krajín bývalého východného bloku.

Bezplatný vstup

Nadchádzajúci 37. ročník Tatranského pohára 2008 sa uskutoční už počas nasledujúceho víkendu a jeho súčasťou bude dvoje pretekov kategórie FIS v skokoch na mostíku HS 100, čím by chceli organizátori znova oživiť nielen toto podujatie, ale aj poriadanie samotných medzinárodných skokanských súťaží v Športovom areáli na Štrbskom Plese, pretože posledná, ktorá bola súčasťou Tatranského pohára, sa konala v roku 1997, teda pred 11 rokmi! Skokanská súťaž FIS Cup sa na Štrbskom Plese uskutočnila už v auguste tohto roku na mostíku s umelou hmotou a zúčastnilo sa jej viac ako 70 pretekárov z 13 krajín celého sveta. Podobnú účasť očakávajú organizátori i na nadchádzajúcich pretekoch.

"Na oba súťažné dni je vstup do skokanského športového areálu bezplatný, a preto v tomto predvianočnom čase pozývame do Športového areálu na Štrbskom Plese všetkých milovníkov lyžovania, aby boli svedkami obnovy Tatranského pohára," uviedol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

RICHARD HUDEČEK

PROGRAM

Sobota - 10.00 hod.: skúšobné kolo, 11.00: 2 súťažné kolá na mostíku HS 100 ako preteky FIS Cup

Nedeľa - 10.00: skúšobné kolo, 11.00: 2 súťažné kolá na mostíku HS 100 ako preteky FIS Cup

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.