Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Obmedzenia zasiahnu súkromnú dopravu v Aténach

TASR|1. aug 2004 o 10:21

Atény 1. augusta (TASR) - Blížiace sa olympijské hry v Aténach (13. - 29. augusta) zásadne obmedzia súkromnú dopravu v hlavnom meste Grécka.

Podľa nových pravidiel musí byť jeden jazdný pruh vyhradený iba pre olympijské vozidlá a jeden pre mestskú hromadnú dopravu. Tisíckam súkromných vozidiel tak ostáva iba stredný cestný prúd. Opatrenie bude platiť denne od pol siedmej ráno do polnoci, počas úvodného a záverečného ceremoniálu do druhej hodiny ráno. Od pondelka sa navyše žiadne auto bez povolenia nebude môcť dostať až k olympijským športoviskám.

Na dodržiavanie nových pravidiel cestnej premávky dohliadne 2200 dopravných policajtov, ktorým pomôžu vrtulníky vybavené kamerami s vysokým rozlíšením. Majitelia áut, ktoré porušia pravidlá a prejdú do olympijského pruhu, zaplatia pokutu 156 eur (6250 korún) a hrozím im až ročné väzenie. Tí, ktorí neoprávnene použijú pruh vyhradený pre MHD, zaplatia pokutu 166 eur (6650 korún).

Vláda nedávno začala kampaň, v ktorej obyvateľom Atén radí, aby menej využívali súkromné automobily a cestovali hromadnou dopravou, čím predídu zbytočným zápcham v uliciach. V gréckom hlavnom meste od júla električková doprava spája centrum mesta s prímorskými športoviskami a od piatku sa dá na letisko dostať aj metrom a vlakom. Aténčania navyše môžu využívať hustú sieť autobusov a trolejbusov. "Našim cieľom je, aby ľudia v Aténach začali hromadne využívať verejnú dopravu," vyhlásil minister dopravy Michalis Liapis.

Organizátori hier nechali vytlačiť aj milión mapiek v gréčtine a v angličtine, ktoré budú mať návštevníci Atén bezplatne k dispozícii na všetkých zastávkach.

ja

Súvisiace články