Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Objaví sa Peter Bondra v drese Popradu?

Sportnet|Publikované 7. dec 2004 o 00:00

Poprad V piatok večer sa nečakane objavil pod Vysokými Tatrami Kanonier Washingtonu Capitals a Ottawy Senators Peter Bondra (na snímkach). V sobotu

už nechýbal na exhibičnom hokejovom stretnutí, v ktorom si zmerali sily bývalí popradskí hokejisti a známe, predovšetkým tenisové osobnosti.

Potreboval som už pravidelne trénovať na ľade, pretože po Svetovom pohári som bol na ňom len asi šesťkrát. Som rád, že Popradčania mi umožnili pripravovať sa s nimi. Ich tréningy mi vyhovujú, aj ten dnešný (včerajší, pozn. autora) bol veľmi dobrý. Nebol príliš náročný, na konci sme viac korčuľovali, čo som trochu pocítil. Taký tréning potrebujem a prišiel som tu hlavne kvôli tomu. Vo Washingtone totiž neostal nikto z hráčov, a tak som nemal na ľade s kým trénovať. Tento mesiac je veľmi dôležitý v oblasti toho, či lock-out v NHL potrvá ďalej, alebo sa začne hrať. Preto je pre mňa dôležité, aby som mal v decembri už niečo natrénované, dôvodil svoj neplánovaný príchod na Slovensko P. Bondra, ktorého zranený palec na pravej ruke stále nie je v stopercentnom poriadku.

Pred mojím odchodom z USA som sa s doktorom o tejto téme rozprával. Bežné veci vykonávať môžem bez akýchkoľvek problémov, ale aké to bude na ľade s hokejkou v ruke, sa ukáže až v najbližších dňoch. S lekárom sme sa dohodli, že mu zavolám 13. decembra, keď už budem vedieť, aké pocity mám po niekoľkých dňoch pravidelnej záťaže. Pri poslednom meraní som mal v pravej ruke asi osemdesiat percent sily v porovnaní so zdravou ľavou, objasnil P. Bondra, o ktorého služby prejavilo záujem niekoľko európskych klubov. Peter sa naposledy vyjadril, že najväčšie šance stále majú jemu srdcu najbližší Poprad a Košice.

Nechcem predbiehať udalosti, lebo na to určite nie je dôvod. Blízky vzťah mám totiž k obom klubom. Ak príde pravý čas, tak túto vec uzatvorím. Začať hrať by som ale chcel práve tu na Slovensku, pripomenul vychýrený ostrostrelec, ktorý pod Tatry prišiel sám bez svojej rodiny.

Manželka s deťmi ostali v Amerike, keďže majú svoje povinnosti. Bol by som rád, keby prišli za mnou na Vianoce tu, lebo ja som bol v Poprade na Štedrý večer naposledy pred pätnástimi rokmi. Deti tu majú starých rodičov i bratrancov, takže by to bolo aj pre nich niečo špeciálne stráviť tieto sviatky v širšom kruhu svojich najbližších. Nedávna veterná smršť ranila i srdce rodáka z Ukrajiny.

Videl som niečo, keď som šoféroval cestou do Popradu. V najbližších dňoch sa chystám vybehnúť hore, aby som to videl na vlastné oči, aj keď mi bude určite veľmi smutno. Je to katastrofa a ťažko sa mi na to hľadajú slová. Verím, že sa to postupom času upraví, zaželal si P. Bondra, ktorý má prechodenú značnú časť najnižších veľhôr sveta. Pred odchodom na Slovensko sa Peter venoval predovšetkým svojej rodine.

Nikdy doteraz som nemal príležitosť venovať sa rodine toľko, ako teraz. Mohol som byť na každom tréningu môjho syna Davida i na každom jeho zápase. Zopárkrát som sa obliekol i do výstroja a nacvičoval s nimi nejaké kombinácie. Zdá sa, že David by mohol pokračovať v šľapajach svojho slávneho otca, pretože práve v útoku sa mu páči najviac.

Bol by som veľmi rád, keby tomu tak bolo. Ťahá ho to smerom dopredu a rád strieľa góly. Vôbec však neplánujem urobiť z neho silou mocou veľkého hráča NHL. Ako rodič mu vytvorím všetky podmienky k tomu, aby mohol robiť to, čo sa mu páči a čo ho baví. Do ničoho ho však nútiť nemôžem. Hrdý na neho budem, nech bude robiť čokoľvek, poznamenal P. Bondra, ktorého mladší syn Nicholas taktiež navštevuje hokejovú prípravku a dcéra Petra hráva futbal za školu.

Zdá sa, že situácia ohľadom lock-outu v NHL by sa konečne mohla pohnúť smerom dopredu. Peter je v tomto smere naďalej optimistom.

V čase môjho odchodu z USA sa mali v New Yorku stretnúť generálni manažéri s členmi hráčskej asociácie, ktorí mali pripraviť nový návrh. Keď sa veci nepohnú ďalej v decembri, môže sa stať, že sa celá sezóna zruší. Ja som však stále veľkým optimistom a verím tomu, že už v januári sa hrať bude. My - hráči sme urobili veľké kompromisy a teraz už záleží predovšetkým na majiteľoch, aby všetko zvážili a pristúpili na podmienky a jednanie s nami - hráčmi. To, že sa stále nehrá, je na škodu nás všetkých, nielen hráčov, ale hlavne fanúšikov a ľudí, ktorí okolo hokeja pracujú, zdôraznil P. Bondra, ktorého by fanúšikovia radi čo najskôr videli v akcii na slovenských zimných štadiónoch.

Tento tlak verejnosti určite cítim a veľmi rád by som hral čo najskôr. Do 13. decembra však musím kvôli prstu každopádne počkať. Potom prídu sviatky a až potom sa uvidí, čo bude ďalej, pripomenul P. Bondra, ktorý napriek viacerým ponukám z Nemecka, Švajčiarska, či Ruska javí záujem hrať práve na Slovensku. Aj keď najväčšiu šancu má zrejme Poprad, ani Košice Peter nevylučuje. Oba celky však zrejme do úvahy neprichádzajú.

Neviem, či je vôbec možné, aby to boli oba kluby. Myslím si však, že by to ani nebolo fér. Blízko mám k obom, aj keď k popradskému trošku viac, keďže som tu vyrastal. Momentálne však nie je dôvod, aby som niečo definitívne uzatváral. Obe strany so mnou jednajú veľmi korektne a preto chcem byť férový aj ja k nim, upresnil P. Bondra, ktorý s poistkou, v prípade, že by hral na Slovensku, žiaden problém nemá.

Myslím si, že poistiť hráča v mojom veku je prakticky nemožné. Aj keby som sa poistiť chcel, bola by to veľmi veľká suma, ozrejmil P. Bondra, ktorý našiel v popradskej kabíne viacero známych tvárí.

Okrem Rada Suchého, s ktorým v lete spolu často trénujeme, je tu i Miro Ihnačák a taktiež tréner Faith, ktorý ma viedol ešte v Košiciach. Je to super tréner a dobrý chlapík. Vyžaduje od chlapcov maximum, ale je k nim férový a čo povie, to platí. Myslím si, že pre mladých chlapcov, ktorí tu sú, je to veľmi zaujímavé, keď môžu trénovať so mnou. Ja som bol v podobnej situácii za mojej mladosti, keď som trénoval s hráčmi ako boli Liba, Slanina, či môj brat Juraj. Viem, že mi to dalo veľa, preto verím, že aj oni sa niečomu priučia a odpozorujú niečo nové. Keďže Peter je v Poprade momentálne bez rodiny, hlavnú časť stravovacieho režimu absolvuje v reštaurácii svojho priateľa Rada Suchého.

Posledné dva dni sme spolu jedávali v jeho reštaurácii. Varia tam veľmi dobre a s Radom si vždy máme o čom pokecať. Ako prvé som si dal segedínsky guláš, ktorý som si u Rada dal prvýkrát už v lete a veľmi mi zachutil, pochvaľoval si P. Bondra.

TO JE VETA

Keď sa zruší tohtoročná sezóna NHL, budem môcť s určitosťou povedať, kde budem hrať. Ak sa nezruší, tak budem čakať, až pokiaľ sa zruší, povedal na margo toho, či sa po 13. decembri dozvieme názov jeho nového pôsobiska P. Bondra. (riso)

Danko: S Bondrom sme dohodnutí

Prvý muž Popradu a prezident HK Tatravagónka ŠKP Poprad Anton Danko včera nechcel bližšie špecifikovať dohodu klubu s kanonierom Petrom Bondrom.

Rokoval s ním (s P. Bondrom, poznámka redakcie) výkonný riaditeľ pán Tibor Turan. Nebudem prezrádzať, ako sa dohodli, pretože by to nebolo korektné. Pán Bondra nedal súhlas na zverejnenie výsledku rokovania, ale všetko je dohodnuté. Dohodli sme sa k spokojnosti Popradčanov, pokiaľ sa nerozbehne NHL.

Súvisiace články