Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Obhajkyňa Pärsonová za štvrtým zlatom

SITA|Publikované 12. feb 2007 o 14:01

AARE 12. februára (SITA) - Pred utorkovým obrovským slalomom žien na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare je jedinou otázkou domácich fanúšikov, či Anja Pärsonová získa vo svojom štvrtom štarte na šampionáte ...

AARE 12. februára (SITA) - Pred utorkovým obrovským slalomom žien na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare je jedinou otázkou domácich fanúšikov, či Anja Pärsonová získa vo svojom štvrtom štarte na šampionáte štvrté zlato. Do obrovského slalomu vstupuje ako najväčšia favoritka, navyše obhajuje titul z Bormia 2005 i St. Moritzu 2003. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tärnaby vyhrala v Aare doteraz super G, superkombináciu i zjazd a stala sa prvou zjazdárkou histórie, ktorá má vo svojej zbierke zlaté medaily z MS zo všetkých piatich základných disciplín zjazdového lyžovania.

Doteraz sa nikomu nepodarilo vyhrať na jednom svetovom šampionáte všetkých päť individuálnych súťaží, iba Nór Lasse Kjus získal v roku 1999 na MS vo Vaile medailu v každej z piatich disciplín, no všetky neboli najcennejšie (bilancia 2 - 3 - 0). "Posledný týždeň bol ako zo sna. Keď budem staršia a v spomienkach sa budem vracať ku svojej kariére, asi sa mi ani nebude chcieť veriť tomu, čo som dokázala. V tejto chvíli však na to nemyslím, sústredím sa iba na ďalšie preteky," povedala Pärsonová, ktorá pred svetovým šampionátom nevyhrala ani jedny preteky Svetového pohára 2006/2007. Do Aare si však formu načasovala skvele. V tejto sezóne dokončila len dva zo štyroch obrovských slalomov Svetového pohára, najlepšie umiestnenie dosiahla v decembri v rakúskom Semmeringu, kde skončila šiesta.

"V posledných dňoch som na mojich lyžiach pre obrovský slalom ani poriadne nestála. Ťažko preto povedať, ako na tom som," pripomenula Pärsonová. Američanka Julia Mancusová, ktorá skončila v poslednom obrovskom slalome pred MS v Cortine d´Ampezzo druhá, tvrdí, že Švédka je zdolateľná, hoci pri jej súčasnej forme to bude veľmi ťažké. "Nikto nemôže dopredu nič predpovedať. Anja je však momentálne na vrchole," poznamenala Mancusová, ktorá bola pred dvoma rokmi v Bormiu v tejto točivej disciplíne bronzová a na ZOH v Turíne prekvapujúco vyhrala.

Líderkou Svetového pohára 2006/2007 v obrovskom slalome je Rakúšanka Nicole Hospová. V tejto sezóne vyhrala jedny preteky a raz bola druhá, v nedeľu svoje sebavedomie podporila prekvapujúcim bronzom v zjazde. "Viem, že veľmi dobrá zjazdárka môže vyhrať všetkých päť disciplín. Ja by som to v budúcnosti chcela tiež dokázať. Teraz je mojím hlavným cieľom obrovský slalom, v tejto sezóne mu podriaďujem všetko," tvrdila Hospová. Okrem nej budú v rakúskom tíme štartovať v tejto disciplíne v Aare aj ďalšie favoritky na najcennejší kov Marlies Schildová, Kathrin Zettelová a Michaela Kirchgasserová.

Šancu na dobré umiestnenie majú aj ďalšie severanky: Fínka Tanja Poutiainenová, ktorá bola v Bormiu i na ZOH 2006 strieborná, Švédky Anna Ottossonová a Maria Pietiläová-Holmnerová. Tridsaťročná Ottossonová bola v obrovskom slalome pred rokom v Turíne bronzová. Na umiestnenie v prvej desiatke pomýšľajú taktiež Kathrin Hölzlová z Nemecka či Talianky Karen Putzerová, Denise Karbonová a Nicole Giusová.

Na štart obrovského slalomu sa postavia štyri Slovenky - Veronika Zuzulová, Soňa Maculová, Eva Hučková a ešte len 16-ročná Nina Penzešová, pre ktorú to bude premiérový štart na seniorských majstrovstvách sveta. Najväčšia slovenská pozornosť sa sústreďuje na Veroniku Zuzulovú. Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka síce jazdila vo Svetovom pohári v tejto sezóne s číslami zo šiestej desiatky, dvakrát sa jej však podarilo preniknúť medzi elitnú tridsiatku a v Kranjskej Gore pred mesiacom dosiahla najlepší výsledok kariéry v obrovskom slalome na svetových svahoch, keď obsadila 18. miesto. V Aare je zatiaľ v pohode, v superkombinácii skončila deviata. "Po výsledkoch vo Svetovom pohári v obrovskom slalome patria ambície Veroniky Zuzulovej do najlepšej tridsiatky. Je na majstrovstvách sveta, nemusí nikomu nič dokazovať, pôjde naplno a pokúsi sa preniknúť čo najvyššie. Ďalšie dievčatá sú tiež skôr špecialistky na technické disciplíny, mali by preto ukázať všetko, čo vedia. Penzešová je nádejná juniorka, bude to pre ňu krst a veľká výzva čo najviac sa priblížiť starším kolegyniam v reprezentácii," povedal šéftréner slovenskej reprezentácie Karol Král.

V Aare sa v utorok pôjde premiérovo obrovský slalom na MS pod umelým osvetlením. Prvé kolo sa začína o 17.00 h, druhé o tri hodiny neskôr. Štart je situovaný v nadmorskej výške 796 m, cieľ o 400 m nižšie, priemerný sklon svahu je 36 percent.

Prehľad víťaziek pretekov v obrovskom slalome vo Svetovom pohári 2006/07:

Aspen (USA): Kathrin Zettelová (Rak.), Semmering (Rak.): Kathrin Zettelová (Rak.), Kranjska Gora (Slovin.): Nicole Hospová (Rak.), Cortina d´Ampezzo (Tal.): Karen Putzerová (Tal.)