Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Obe Košičanky obhájili tituly

Sportnet|Publikované 19. dec 2005 o 00:00

Košice - Dejiskom majstrovstiev Slovenska seniorov a juniorov v krasokorčuľovaní boli počas víkendu Košice. Domácemu Kraso centru Košice sa podarilo

obhájiť republikové tituly v kategórii senioriek i junioriek.

Najväčšiu drámu priniesla práve súťaž senioriek. Favorizovaná Belenyéciová bola po krátkom programe až na tretiom mieste so stratou vyše sedem bodov na vedúcu Filipovú, tiež z košického klubu. Po voľných jazdách si napokon tieto pretekárky svoje pozície vymenili. "Už po voľnej jazde som sa tešila, lebo sa mi vydarila. Strácala som však sedem bodov, takže som nevedela, či to bude stačiť. Tŕpla som až do konca, ale našťastie, vyšlo to," uviedla Belenyeciová, ktorá si tak vybojovala účasť na majstrovstvách Európy. Na juniorské majstrovstvá sveta pocestuje po obhajobe titulu vo svojej kategórii Radka Bártová. "Na pozíciu favoritky som si už zvykla a neprekážal mi ani tlak domáceho prostredia, skôr ma to povzbudilo. Som spokojná, ale voľná jazda mohla byť lepšia. Skokovo bola dobrá, ale umelecké prvky mi vôbec nevyšli," vyjadrila sa R. Bártová. V juniorskej kategórii športových dvojích súťažil iba jeden pár, takže tam nebolo čo riešiť.

Medzi seniormi iba v dvojčlennej konkurencii jasne zdolal košický odchovanec súťažiaci vo farbách Nitry Juraj Sviatko Ivana Kimčíka z Bratislavy. Aj medzi juniormi mali Košice svoje želiezko v ohni v podobe Jakuba Štrobla, ktorý sa však pripravuje v Prahe. O tri roky staršieho Rajca z Bratislavy síce už v minulosti na súťaži dokázal poraziť, ale tentoraz sa musel uspokojiť s druhou priečkou. "Vedel som, že môžem vyhrať. Vlani som o titul nemohol súťažiť, keďže som bol chorý. Keď som do Košíc z Prahy prichádzal, nevedel som, že víťaz si zabezpečí účasť na juniorských majstrovstvách sveta. Keď mi to pred pretekmi povedali, možno som vzhľadom na túto motiváciu až príliš chcel a asi mi to na výkone nepomohlo. Svoju rolu zohralo aj to, že sa mi zle dýchalo, keďže som bol celý zmrznutý. V Prahe pri tréningoch je totiž na štadióne teplo, kým tu bola veľká zima," povedal nám J. Štrobl.

OČAMI TRÉNERKY

Töcziková si vydýchla

Spokojná mohla byť po skončení republikového šampionátu trénerka Kraso centra Košice Hana Töcziková. Jej zverenky Radka Bártová medzi juniorkami a Jacqueline Belenyeciová medzi seniorkami dokázali obhájiť svoje tituly z vlaňajška. Na výkon Bártovej sa jej trénerka pozerala takto: "Krátky program zajazdila veľmi pekne a čisto. Ohľadom voľnej jazdy nemôžem povedať, žeby po technickej stránke nebola dobrá. Po dvoch trojitých skokoch na začiatku akoby z nej trošičku spadla tréma a odišli jej nohy. Bolo vidieť, že nevládala, ale ja svojimi pokrikmi spoza mantinelu a ona priamo na ľade sme to spoločne dotiahli do úspešného konca. Chvalabohu, že mala po krátkom programe vysoký náskok." Podstatne väčšie nervy si trénerka užila v seniorskej súťaži. "Tu to bolo opačné, Belenyeciová zajazdila veľmi zlý krátky program, urobila len jednoduchého axla a dostala sa tak až na tretie miesto s vyše sedembodovou stratou. Za voľnú jazdu ju však musím fakt pochváliť, lebo išla veľmi húževnato. O obhajobu titulu a postup na majstrovstvá Európy zabojovala. Veľmi som si vydýchla, som naozaj šťastná, že obidve pretekárky tituly obhájili. Je to naozaj ťažšie ako ho prvýkrát získať. Zvlášť v domácom prostredí, kde majú korčuliari v hľadisku všetkých rodinných príslušníkov a známych," vyjadrila sa H. Töcziková.

(špa)

MEDAILISTI ŠAMPIONÁTU

Juniorky: 1. Bártová (Košice), 2. Reitmayerová (Bratislava), 3. Pallová (Nitra), ... 7. Medvecká (Košice).

Juniori: 1. Rajec (Bratislava), 2. Štrobl, 3. Dlugoš (obaja Košice).

Športové dvojice - juniori: 1. Kabátová - Hanulák (Piešťany).

Seniorky: 1. Belenyeciová (Košice), 2. Končoková (Banská Bystrica), 3. Filipová, ... 5. Faberová (obe Košice).

Seniori: 1. Sviatko (Nitra), 2. Kimčík (Bratislava).

Súvisiace články