Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Obaja obhajcovia stratili šancu

Henriete Farkašovej s navádzačkou Natáliou Šubrtovou nevyšiel štart v superkombinácii. V slalome obhajkyne zlatých medailí vypadli. (Autor: SITA/AP)
Vojtech Jurkovič|Publikované 11. mar 2014 o 19:30

Superkombináciu na paralympiáde dokončia pre zlé počasie až v piatok.

V slalome vyletel Jakub Krako, dostal špicara. Henrieta Farkašová minula poslednú bránku. Ani jeden z našich zlatých paralympionikov už neobháji v superkombinácii zlato z Vancouvru 2010.

SOČI. Hmla a dážď sú pre zrakovo postihnutých lyžiarov neželaný hendikep navyše. Na zjazdovku v Červenej Poľane padla v utorok hmla a celý deň ju máčal dážď.

Superkombináciu preto organizátori nezačali podľa plánu super-G. Ten nakoniec odložili na piatok. Disciplína sa začala slalomom, ktorý pochoval akékoľvek medailové šance oboch slovenských topfavoritov.

O medaily zabojujú iní

„Štartovalo sa na hranici regulárnosti. O to viac ma mrzia výpadky Kraka i Farkašovej. Verím, že Miro Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom a možno aj Petra Smaržová zachránia v druhej časti superkombinácie pre Slovensko medaily,“ hľadal útechu Karol Mihok, bývalý paralympionik, šéf klubu Kinex Bytča, ktorým prešla väčšina našich zjazdárov.

Víťaz nedeľňajšieho super-G, štvornásobný paralympijský víťaz Jakub Krako bol v cieli nešťastný, dostal špicara. Medzi lyže sa mu dostala bránková žrď a prejazd bol automaticky neregulárny.

„U zdravých lyžiarov je to možno otázka nepozornosti, ale ja bránku nevidím. Navyše tá hmla. Niekedy je lepšie jazdiť s rozumom ako na risk. Stačilo zísť do cieľa a mal by som veľkú šancu na medailu, lebo všetci, čo sú lepší v super-G, slalom nedokončili. Som sklamaný, ale musím sa dať dokopy pred ďalšími pretekmi,“ vravel Krako.

Takmer polovica vypadla

Lepšie sa darilo v rovnakej kategórii zrakovo postihnutých držiteľovi striebra zo zjazdu Miroslavovi Harausovi s navádzačom Marošom Hudíkom. Boli druhí so stratou 3,69 s.

„Takmer polovica ľudí preteky nedokončila, takže pred super-G je šanca na dobrý výsledok. Bojoval som s traťou, dažďom, súpermi aj s bolesťou chrbta,“ povedal Haraus.

Dodatočne však aj jeho organizátori diskvalifikovali za zlý prejazd bránky.

Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou sa po diskvalifikácii v pondelňajšom super-G dočkali namiesto medailovej satisfakcie ešte hlbšej frustrácie.

„Nevidela som poslednú bránku. Akoby som nevedela, že tam ešte je. Najprv som nechcela veriť, že som ňou neprešla. Až Natália mi to musela v cieli potvrdiť. Som veľmi sklamaná,“ hľadala slová nešťastná Henrieta.

V kategórii telesne postihnutých stojacich bola Petra Smaržová piata.

Nevidí svoj vzor

Keď sa postavil na štart, text na svetelnej tabuli i spíker požiadali o absolútny pokoj, žiadny šum.

SOČI. Jediný na štartovej listine zjazdárskej superkombinácie, ale aj vo Svetovom pohári v kategórii zrakovo postihnutých má uvedený stupeň B1. Marek Kubačka nevidí vôbec nič.

Hmla, pre ktorú sa oneskoril štart pretekov, mu nehovorila nič. Cítil iba dážď. Napriek úsiliu navádzačky Natálie Karpišovej skončil už na štvrtej bránke.

Priveľmi sa vzdialili, neskoro nasadil oblúk, vybočil z bránky.

„Ak stratím zvukový kontakt s navádzačkou, na trati končím. Ale mojou silnejšou disciplínou je obrovský slalom. V takejto konkurencii si nedávam prehnané ciele. Spokojný budem, keď pocítim, že som išiel dobre. Mohlo by to byť okolo pätnásteho miesta,“ povedal 25-ročný rodák z Dolného Kubína.

Oslepol ako deväťročný. Sedemnásťročná navádzačka Natália Karpišová s ním spolupracuje už tretiu sezónu.

„Nič neľutujem, vidím v tom zmysel,“ vraví študentka.

Marek jej pôvabnú tvár nikdy nevidel, rovnako ani svoj lyžiarsky vzor Adama Žampu.

Autor: Vojtech Jurkovič

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.